5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rodzinne zmagania

Ocena: 4.7
1064

Warszawski Teatr Współczesny kontynuuje tradycję wystawiania polskich kameralnych sztuk współczesnych, które można przeważnie oglądać na Scenie w Baraku.

fot. Magda Hueckel / Teatr Wspczesny

Autorem „Wstydu” jest Marek Modzelewski, praktykujący lekarz, a zarazem dramaturg, autor kilku sztuk, wystawianych w wielu teatrach. Ulubionym dramatopisarzem Modzelewskiego jest Czechow, także lekarz, na którego twórca „Wstydu” lubi się powoływać. Widać jednak zasadniczą różnicę w podejściu do przedstawiania problemów bohaterów sztuk u obu autorów. „Wstyd” został napisany jędrnym językiem, pełnym na przemian zabawnych i dramatycznych dialogów. Ale nie jest bynajmniej komedią. Nie wygląda też na „smutną komedię”, jak u Czechowa. Przypomina raczej modny dziś brutalny seans terapeutyczny na temat upadku moralnego polskich rodzin.

Na scenie oglądamy dwie pary. Zamożne małżeństwo, lekarka i przedsiębiorca, oczekuje wizyty rodziców narzeczonej ich syna. Ponieważ goście wyglądają na prostych i dosyć nieokrzesanych, pretensjonalni gospodarze uważają związek syna za coś w rodzaju mezaliansu. Dochodzi do pełnej napięcia dramatycznej wymiany zdań i pijaństwa, a nawet rękoczynów. Wygląda na to, że obie pary rodziców narzeczonych traktują małżeństwo swoich dzieci całkowicie instrumentalnie, jako pewien interes. Nie zważają więc na rzeczywisty stan emocji dorosłych przecież dzieci (niepojawiających się na scenie). Ostatecznie obie pary okazują się godne siebie. Tak więc we „Wstydzie” oglądamy obraz degradacji polskich rodzin, niemających żadnej szerszej perspektywy moralnej, nie mówiąc już o religijnej. Znakomite aktorstwo czworga wykonawców pogłębia taką wymowę spektaklu.


Teatr Współczesny w Warszawie. Scena w Baraku. Marek Modzelewski. „Wstyd”. Reżyseria: Wojciech Malajkat. Wykonawcy: Iza Kuna, Agnieszka Stachura, Jacek Braciak, Mariusz Jakus. Premiera: 14 września

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter