28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ruskie, z grzybami czy na słodko? 16. Festiwal Pierogów w Krakowie

Ocena: 0
1753

Codzienny przysmak Polaków bohaterem krakowskiego festiwalu. Statuetki św. Jacka z Pierogami od profesjonalnego jury i Statuetka Kazimierza Wielkiego od publiczności to główne nagrody w odbywającym się na Małym Rynku w Krakowie 16. Festiwalu Pierogów. W programie imprezy – oprócz degustacji smakowitych potraw – znalazły się kiermasze, koncerty i konkursy.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Na Małym Rynku w Krakowie smakosze pierogów mogą ich skosztować na 15 stoiskach. W tym roku zmieniła się formuła konkursu towarzyszącego festiwalowi. Zamiast prezentacji unikatowego smaku, oceniane będą tradycyjne pierogi ruskie, a najlepsze z nich werdyktem jury nagrodzone zostaną statuetką św. Jacka. Wystawcy będą zabiegać również o statuetkę Kazimierza Wielkiego w kategorii przysmaku publiczności. Podczas festiwalu odbywają się warsztaty lepienia pierogów prowadzone przez mistrzów kuchni krakowskich restauracji oraz koncerty.

Ideą festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych i promocja walorów kuchni staropolskiej wśród przybywających do Krakowa turystów. Nieprzypadkowy jest termin festiwalu. To odniesienie do dawnego obyczaju, który w dniu święta Matki Boskiej Zielnej nakazywał kropienie ziół wodą święconą i lepienie pierogów. To także hołd oddany postaci świętego Jacka Odrowąża, kaznodziei i misjonarza, którego kult wykracza daleko poza granice Polski.

Jedna z najbardziej znanych legend o pierwszym polskim dominikaninie mówi o cudzie podniesienia zbóż zniszczonych gradobiciem, do którego nawiązuje istniejący do dziś zwyczaj święcenia kłosów 17 sierpnia, w dniu św. Jacka. Legenda mówi, że udał się on do podkrakowskiej wsi, by wygłosić tam kazanie, ale przybywszy na miejsce zastał całą wieś pogrążoną w rozpaczy, ponieważ gradobicie zniszczyło wszystkie plony. Widząc rozpacz mieszkańców wsi i grożący im głód, święty całą noc modlił się, a rano okazało się, że zboża są podniesione, a kłosy pełne.

Polskie pierogi już w XIII wieku, najpierw jako danie wsi polskiej, później szlacheckich dworów i mieszczańskich domów, a nawet książąt, stały się w końcu prawdziwym przysmakiem wszystkich stanów. W XVIII wieku zadomowiły się w Petersburgu na dworze carskim, potem w Paryżu na dworze cesarskim, by teraz, ponownie „odkryte”, stanowić fenomen polskiej kuchni.

Organizatorami Festiwalu Pierogów są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakowska Kongregacja Kupiecka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter