25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rządowa dotacja dla Centrum Opatrzności Bożej

Ocena: 0
1213

Archidiecezja warszawska otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 4 mln zł na budowę Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

2016-03-07 12:52
mip / Warszawa (KAI), mz
fot. CentrumOpatrzności.pl

Pieniądze przeznaczone zostaną na instalację w sakralnej części gmachu nowoczesnych rozwiązań akustycznych. Będzie to pierwsza tej wielkości sala w Polsce, w której w której docelowo będzie można słuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej wykonywanym na światowym poziomie.

Świątynia Opatrzności Bożej, według założeń architektonicznych, obok głównego zastosowania, jakim jest kult, będzie pełniła również funkcję kulturalną. W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach mają mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia.

Na wysokości 32 metrów, a więc przy samej kopule świątyni, powstanie wielka multimedialna ekspozycja upamiętniająca papieża z Polski i prymasa Tysiąclecia, którą przygotowuje studio Kłaput Project. – Nie mamy wątpliwości, że tym dwóm wielkim Polakom takie wielkie muzeum się należy – podkreśla kard. Nycz.

Przestrzeń sakralna, która powstaje na drugiej kondygnacji gmachu, będzie posiadać niespotykany walor. Będzie to jedyna tego typu sala w Polsce o wysokich parametrach akustycznych, która pomieści nawet 5 tys. osób. Dzięki zastosowaniu profesjonalnej technologii będzie miejscem, które posłuży artystom do organizowania koncertów i nagrywania utworów o wysokiej jakości rejestracji.

– Dotacja z Ministerstwa Kultury w wysokości 4 mln złotych przyznana na trzy lata wesprze budowę tych nowoczesnych rozwiązań akustycznych. Dzięki nim w Świątyni Opatrzności Bożej powstanie jedna z największych sal koncertowych, w której docelowo będzie można słuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej wykonywanym na światowym poziomie – wyjaśnia KAI Monika Drozd, rzeczniczka COB w Warszawie.

Dodaje, że dla porównania koszt wybudowania samodzielnej sali koncertowej o podobnych gabarytach, mogącej pomieścić do 5 tys. osób, wyniósłby kilkaset milionów złotych.

Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja, uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, II wojny i sprzeciwu władz komunistycznych. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp. Prace budowlane rozpoczęły się w 2002 roku. Obecnie ideę tworzenia świątyni kontynuuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących oraz z wpłat od darczyńców – jest ich ponad 80 tys. osób. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln złotych.

Pieniądze przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzą z programu na rozwój infrastruktury kulturalnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter