19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzeczy warszawskie

Ocena: 0
1301

Bilet wizytowy Adama Mickiewicza, papierośnica Stefana Starzyńskiego, spodek z autografem Pabla Picassa – to tylko trzy spośród 7352 nietuzinkowych przedmiotów, które można zobaczyć na wystawie „Rzeczy warszawskie” w Muzeum Warszawy.

fot. arch. Muzeum Warszawy

Skarby te można oglądać w 21 gabinetach w kamienicach przy Rynku Starego Miasta. Rozpoczynając wędrówkę od najniższych kondygnacji, poznajemy m.in. archeologiczne znaleziska w Warszawie czy historię stołecznych pomników. Są plany i widoki miasta sprzed lat, które można studiować godzinami. Warto rzucić okiem na bibeloty w Gabinecie Suwenirów. Miło błądzi się wśród imbryków, podstakaników, balsaminek, bulier i musztardnic w Gabinecie Sreber i Platerów Warszawskich. Przyjemnie podziwia się kunszt braci Łopieńskich w Gabinecie Brązów Warszawskich. Oko – zwłaszcza kobiece – ucieszy z pewnością Gabinet Ubiorów. Fragment szaty książąt mazowieckich i pas kontuszowy Jakuba Paschalisa to wstęp do bardziej współczesnych eksponatów, wśród których króluje szyfonowa bluzka z domu mody Bogusława Hersego (1910). A w tym zestawie kreacji wizytowych i balowych z właściwą sobie wywrotową siłą wyróżnia się trykocik z lat 1980-1981 z nadrukiem „Element Antysocjalistyczny”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -