30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Samson ratuje swój lud

Ocena: 0
3954

Biblijna historia o Samsonie, opisana w Księdze Sędziów Starego Testamentu, stała się w kulturze europejskiej podstawą wielu literackich, muzycznych, teatralnych i filmowych dzieł.

fot. Kondrat-Media

Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem dramatyczne losy obdarzonego przez Boga nadludzką siłą Samsona, wymienianego obok Abrahama, Mojżesza i Dawida jako bohatera wiary Izraela, cechują się niemal sensacyjną, zwartą dramaturgią, stanowiącą wymarzoną inspirację do rozmaitych scenariuszy, także filmowych.

Film „Samson” zrealizowała amerykańska firma Pure Flix, specjalizująca się w kręceniu utworów z nurtu „chrześcijańskiego”. Autorzy nawiązują tu do klasycznych hollywoodzkich filmów o tematyce biblijnej, jakie powstawały od końca lat 40. do połowy lat 60. XX w. (m.in. „Ben Hur”, „Quo vadis”, „Najsłynniejsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano”, „Biblia”), przeżywających dziś pewien renesans. Twórcy „Samsona” nie mieli jednak tak wielkiego budżetu, jak producenci „Samsona i Dalili” z 1949 r., w reżyserii klasyka Hollywoodu Cecila B. DeMille (z piękną gwiazdą Hedy Lamarr) ani twórcy opartego na Biblii wielkiego brytyjsko-włoskiego serialu z 1996 r. (wyświetlanego w TVP), w którym jeden odcinek poświęcony był historii Samsona.

W filmie „Samson” nie występują największe gwiazdy Hollywoodu. Odtwórca tytułowego bohatera nie wykazuje się, niestety, specjalną ekranową charyzmą, ciekawe są natomiast postacie drugiego planu, przede wszystkich główny prześladowca Samsona, filistyński książę Ralla, którego postać została znacznie poszerzona w stosunku do tekstu Księgi Sędziów. Powodem tego była zapewne chęć uatrakcyjnienia filmu przez autorów poprzez wzbogacenie akcji wyrazistą postacią negatywną. Niemniej realizatorzy sprawnie i dynamicznie prowadzą akcję, pozostając generalnie wierni Biblii. Historia Samsona opowiadana jest tu na tle epizodu historii starożytnego Izraela, cierpiącego tysiąc lat przed Chrystusem pod rządami Filistynów. Długowłosy Samson, zaplątany z związek miłosny ze złowrogą Filistynką Dalilą, burzy w końcu świątynię Filistynów i ratuje swój lud, zapewniając mu przetrwanie.

 

„Samson”, USA/RPA, 2018. Reżyseria: Bruce MacDonald. Wykonawcy: Jackson Rathbone, Rutger Hauer, Taylor James, Lindsay Wagner, Billy Zane, Caitlin Leahy i inni. Dystrybucja: Kondrat-Media

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter