28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sandomierz: wystawa na temat Bożego Miłosierdzia

Ocena: 0
934

Wystawę prezentującą dzieła sztuki, dokumenty i fotografie odnoszące się do przymiotu Bożego Miłosierdzia oraz działalności sandomierzan na rzecz dobroczynności, uroczyście otwarto 3 kwietnia br. w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza.

2016-04-03 21:15 
apis / Sandomierz (KAI), sg

Można ją zwiedzać do końca października br.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Z nich zaś najważniejsza jest miłość” zgromadził w salach muzealnych mieszkańców miasta, artystów, kapłanów i siostry zakonne. Otwarcia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz, który nawiązując do słów bł. ks. Michała Sopoćki powiedział, że należy zobaczyć w Bogu Ojca Miłosierdzia, a w Jego Synu Chrystusie najmiłosierniejszego Zbawiciela.

– Chodzi o to, aby uznając własną słabość, zaufać całkowicie Bogu i otworzyć się na Jego przebaczenie oraz błogosławieństwo. To jest jednocześnie najkrótsza droga do świętości, do bycia miłosiernymi jak Ojciec Niebieski. Taki cel przyświeca również wystawie zorganizowanej przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu z okazji Roku Świętego Miłosierdzia – mówił ordynariusz. Zdaniem biskupa, wystawa przywołuje ludzi i miejsca diecezji sandomierskiej, gdzie zajaśniało i nadal objawia się oblicze miłosiernego Boga.
– Wpatrujmy się w nie z ufnością i szukajmy inspiracji do codziennego życia. Św. Jan Paweł II naucza, że miłosierdzie stawia granicę złu, której zło nie może przekroczyć. Ono jest potężną mocą, która czyni lepszym ten świat i otwiera podwoje Nieba – podkreślił hierarcha.

Ekspozycja w pierwszej sali nosi tytuł „Dzieło Odkupienia” i można w niej zobaczyć całą serię ikonograficzną przedstawiającą konkretne sceny biblijne przypominające najważniejsze momenty zbawcze. Znajdują się tam obrazy, grafiki, rzeźbę przedstawiające między innymi: sceny grzechu pierworodnego, objawienia się Boga Mojżeszowi na górze Synaj czy nauczanie Jezusa.

– W tej części wystawy połączyłam dawną sztukę z działami trzech współczesnych sandomierskich artystów Zbigniewa Warpechowskiego, Andrzeja Karwata i Janusza Stypy – wyjaśniała kustosz Urszula Stępień, autorka wystawy.

W drugiej sali odwiedzający mogą na podstawie zaprezentowanych eksponatów dowiedzieć się o działalności dobroczynnej prowadzonej w Sandomierzu w minionych wiekach i obecnie. Opowieść rozpoczyna się od przybycia do miasta Zakonu Duchaków, który przy wybudowanym kościele pw. Ducha Świętego otworzył szpital i ochronkę dla sierot.
Na wystawie prezentowana jest także działalność Sióstr Miłosierdzia, oraz powstające w XVII i XVIII wieku bractwa miłosierdzia zajmujące się działalnością charytatywną. Bardzo ciekawe są także dokumenty związane z powstałym w latach 20. XX w. Sandomierskim Towarzystwem Dobroczynności, w którym działało wielu kapłanów.

– Ciekawie prezentują się fotografie pokazujące działalność kapelanii więziennej wspomagającej skazanych przebywających w sandomierskim więzieniu. Całość drugiej części wystawy wiążą fotografie ukazujące współczesną działalność Caritas Diecezji Sandomierskiej – wyjaśniała i zachęcała do zwiedzania kustosz Urszula Stępień.

Na wystawie pokazano także elementy sztuki i kilka eksponatów odnoszących się do obchodzonej 1050. rocznicy chrztu Polski. Pośród nich jest ułamek drewna modrzewiowego pochodzący z kościoła wystawionego w 965 r. przez Mieczysława i Dąbrówkę.

Historia sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego – Domu Jana Długosza sięga 1902 r. Powstało ono dzięki inicjatywie profesorów miejscowego Seminarium Duchownego. W 1937 r. uroczyście zostało otwarte w obecnej siedzibie w późnogotyckim Domu Jan Długosza pod nazwą Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu. Budynek wzniesiony został w latach 1476-1478. Do 1819 r. był w posiadaniu księży misjonarzy.
Muzeum jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zwiedzać tu można m.in.: cenne przykłady rzeźby sakralnej, malarstwa, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter