2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Satyra po włosku

Ocena: 0
1256

Pokazy nowych filmów włoskich, które miały miejsce w kinie Muranów, otworzyły cykl wiosennych przeglądów i festiwali (hiszpański, francuski itd.), które w Warszawie odbywają się corocznie do czerwca.

Zapowiadamy je w rubryce „Warto obejrzeć i posłuchać”. Przeglądy te uzupełniają repertuar naszych kin, w którym znajdują się głównie popularne filmy hollywoodzkie lub utwory tzw. kina artystycznego, nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Niektóre z pozycji festiwalowych wejdą później do kin lub znajdą się w programach telewizyjnych.

Zaprezentowane na włoskim przeglądzie obrazy cieszyły się powodzeniem we Włoszech, zostały bowiem zrealizowane głownie z myślą o własnej widowni. Pozycje te potwierdziły tezę, że w Italii odradza się wielka tradycja komediodramatu lub, inaczej mówiąc, tragikomedii wywodzącej się z tamtejszych tradycji kulturalnych, m.in. commedii del’arte. Przegląd otworzył świetnie zrealizowany „Jeeg Robot”, czarna komedia sensacyjna inspirowana japońskimi komiksami i tradycją włoskiego kina mafijnego. Historia przemiany drobnego złodziejaszka w supermena pod wpływem kąpieli w radioaktywnym Tybrze została umiejętnie wpisana w satyryczny obraz współczesnej obyczajowości Italii i działalności rozmaitych mafii. Elementy satyryczne mogliśmy odnaleźć także w „Latin Lover”, zabawnej opowieści o wspomnieniach kilku kobiet związanych z gwiazdorem włoskiego kina z lat 60. XX w.

Powodzeniem cieszyła się komedia obyczajowa „Jak Bóg da” w reżyserii Eduarda Falconego. W tle satyry obyczajowej pojawił się tu pozytywny element chrześcijański. W mieszczańskiej rodzinie prym wiedzie ojciec, znany profesor kardiochirurg, zdecydowany ateista, dominujący nad żoną i dwojgiem dorosłych dzieci. Nagle syn, student medycyny, oznajmia, że pragnie wstąpić do seminarium duchownego. Wzburzony ojciec, walczący o tolerancję dla wszystkich poglądów, nie może wyrazić sprzeciwu wprost. Podejmuje jednak tragikomiczne działania, aby zmienić decyzję syna. Poznaje charyzmatycznego księdza, przewodnika duchowego swojego potomka, prowadzącego wspólnotę nawróconych. Pod wpływem tych wydarzeń następuje coś w rodzaju nawrócenia całej rodziny, żyjącej dotąd bez żadnego celu. Film „Jak Bóg da” został zakupiony do dystrybucji przez krakowską firmę Rafael i wejdzie na ekrany w sierpniu.

Przegląd Nowego Kina Włoskiego „Cinema Italia Oggi 2016”. Kino Muranów, 31.03-4.04.

Mirosław Winiarczyk
fot. Claudio Iannone

Idziemy nr 16 (550), 17 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter