29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skarby Muzeum

Ocena: 0
1336

Zawsze znajdziemy tu wybitne dzieła sztuki. A na setną rocznicę urodzin Jana Pawła II Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przygotowało coś specjalnego: unikatową papieską wystawę medalierską.

fot. Irena Świerdzewska

– Prezentujemy 50 medali najwybitniejszych medalierów polskich, dedykowanych św. Janowi Pawłowi II – mówi ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i kustosz otwartej 5 czerwca wystawy, której patronuje tygodnik „Idziemy”.

Ewenementem jest seria 27 medali autorstwa Józefa Stasińskiego. Po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uznany już wówczas medalier postanowił każdy kolejny rok pontyfikatu uczcić realizacją medalu. Tak powstał komplet medali annualnych, który prezentowany jest na tej wystawie. Są tu też prace medalierskie m.in. Andrzeja Borcza, Czesława Dźwigaja, Ewy Olszewskiej-Borys, Tomasza Jędrzejewskiego, Tadeusza Tchórzewskiego, Jerzego Filipa Sztuki.

Tytuł wystawy „Życie ZaDane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” nawiązuje do myśli i słów papieża. „Życie jako dar, który mocą swojej wewnętrznej dynamiki domaga się twórczego podjęcia. Mamy to, co zaczął Pan Bóg w swoim zamiarze stwórczym, dopełnić” – napisał w katalogu wystawy kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski objął wystawę patronatem honorowym.

– Eksponowane prace są owocem zamyślenia nad przesłaniem życia św. Jana Pawła II – wskazuje ks. Nowak. – Dla mnie piękną metaforą tytułu wystawy jest medal Anny Płatek zatytułowany „Czas”. W formę klepsydry wpisany jest kielich mszalny z Hostią, a w jego wnętrzu embrion człowieka przeciskający się przez zwężenie kielicha, w którego podstawie znajduje się kula ziemska. W tym medalu odczytuję przesłanie o życiu, które nabiera sensu na tyle, na ile stanie się ofiarą. Tego uczył nas św. Jan Paweł II, zwłaszcza w ostatnich latach życia.

Niektóre medale są w nietypowej formie, np. kwadratu czy tryptyku. – W małej formie zawarta jest głęboka treść, one wręcz zapraszają do medytacji. Warto w ten sposób spoglądać na te dzieła – zachęca ks. Nowak.

Na wystawie eksponowany jest też odlew dłoni św. Jana Pawła II, o który poprosił o. Jan Góra OP w 2003 r., dwa lata przed śmiercią papieża.

Wystawę „Życie ZaDane” oglądać można do 25 października. Jest ona paralelna do otwartej 25 maja w Kordegardzie wystawy „O czasie i wieczności. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”, dostępnej online.

 


DÜRER, CHOPIN I IKONY

Świetna lokalizacja na warszawskiej Starówce – tuż przy archikatedrze św. Jana – zachęca do odwiedzania Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W jego posiadaniu znajdują się tysiące eksponatów, głównie sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego. Wśród nich najcenniejsze to drzeworyty Albrechta Dürera, obrazy Jacka Malczewskiego (w tym „Chrystus i Samarytanka”), Vlastimila Hofmana („Kielich goryczy”), Francesca Bassana („Pokłon pasterzy”), Szymona Czechowicza, Franciszka Smuglewicza, Józefa Czapskiego i Zdzisława Beksińskiego, a także rzeźby Henryka Kuny i Alfonsa Karnego. Wśród wielkich nazwisk można wymienić ryciny Pankiewicza, rysunek Matejki, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Simmlera.

– Bezcenny w naszych zbiorach jest XV-wieczny wielki trójksiąg Dürera z ponad 50 drzeworytami – mówi ks. Nowak. W wielkiej księdze zszyte są trzy pełne cykle rycin wybitnego artysty: „Apokalipsa”, „Żywot Maryi” i „Wielka Pasja drzeworytnicza”. Powstawały od 1498 do 1511 r., wystawiane są okazjonalnie.

– Nasza kolejna chluba to cykl wykonany przez Jana Lebensteina jako ilustracja do wydania Apokalipsy w tłumaczeniu Czesława Miłosza, z racji 80. urodzin poety. Oryginał znajduje się właśnie u nas – nie ukrywa dumy ks. Nowak.

– Nasze muzeum posiada cenny zbiór ikon – wylicza dr Ewa Korpysz, kustosz muzeum. – W większości są to ikony XVIII-wieczne. Polecam uwadze „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” z I poł XVI w. – ewenement bo z tego okresu mało jest zachowanych ikon. Mamy ikony współczesne, do których należy „Przemienienie” Jerzego Nowosielskiego, również ozdoba naszej kolekcji.

– Nasze muzeum ma nie tylko rzeczy związane ze sztuką sakralną ale także świecką: XVII-wieczne kabinety, czyli bogato zdobione szafki ze skrytkami na cenne przedmioty, fotele empirowe, wspaniałą kolekcję zegarów – wylicza pani kustosz.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter