25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śladami Matki Bożej

Ocena: 0
1920

Sto najważniejszych objawień maryjnych w dziejach świata przedstawił w wielkiej księdze Wincenty Łaszewski. To wspaniała wyprawa w najdalsze zakątki świata śladami Matki Bożej. Ukazało się już wydanie drugie, poprawione, tym razem w wydawnictwie Fronda.

„Czy na szczególność epoki, w której żyjemy, nie wskazuje niespotykana w historii lawina objawień maryjnych? (…) Tak, mamy do czynienia z wyjątkową łaską, może rzeczywiście największą pomocą Matki Bożej w całej historii zbawienia. Łatwo zweryfikować to twierdzenie. Jak? Wprowadzić w życie prośby Matki Najświętszej i przyjrzeć się owocom! Cuda, które staną się naszym udziałem, na pewno przekroczą nasze oczekiwania” – pisze autor. Wincenty Łaszewski jest doktorem teologii dogmatycznej, specjalistą w zakresie mariologii, od lat zajmuje się historią objawień maryjnych na świecie. Wcześniej wydał kilka cennych pozycji książkowych o tematyce maryjnej, był też tłumaczem wydawanych u nas książek o przesłaniu fatimskim.

Chyba śmiało można powiedzieć, że „Świat maryjnych objawień” to dzieło życia autora, prawdziwe opus magnum. I to całkiem dosłownie, bo dzieło jest naprawdę monumentalne: liczy 1100 stron zgoła nieksiążkowego formatu. W części pierwszej autor opisał objawienia od pierwszego wieku ery chrześcijańskiej do końca XVIII w. To m.in. sanktuaria w Saragossie, Konstantynopolu, Rzymie, Damaszku, Cluny, Kolonii, Cambridge, Loreto, Guadalupe, Lepanto, Matemblewie. Druga część to objawienia od 1830 r., począwszy od tych Cudownego Medalika w Paryżu, do lat 80. XX w. – m. in. La Salette, Licheń, Turyn, Pompeje, Knock, Fatima, Radzymin, Banneux, Gietrzwałd, aż po afrykańskie Kibeho. Ostatnia, trzecia część książki to dla większości czytelników kompletnie nieznane fakty o objawieniach wciąż badanych przez Kościół, a występujących od lat 80. XX w. po czasy współczesne, m.in. na Filipinach, w Hruszewie na Ukrainie czy w Mexico City.

Autor nie tylko opisuje historię miejsca, przedstawiając często wiele nieznanych z dotychczasowych publikacji faktów, ale przede wszystkim jako teolog stara się przybliżyć orędzie Matki Bożej, Jej przekaz do świata, napomnienia i orędzia. I to stanowi najwartościowszą część książki. Ogromną jej zaletą są też znakomite zdjęcia, wykonane m.in. przez znanego wydawcę i autora albumów Janusza Rosikonia. Dodajmy: zdjęcia, których jakość została poprawiona w stosunku do wydania pierwszego.
Nie było jeszcze w literaturze polskiej tak obszernego kompendium wiedzy o objawieniach maryjnych. Dobrze więc, że autor i wydawnictwo podjęli się tak gigantycznego przedsięwzięcia. Dodajmy, że bardzo udanego. Trudno sobie teraz wyobrazić, aby ktoś, chcąc kompetentnie pisać o objawieniach maryjnych na świecie, nie sięgnął po tę właśnie książkę.

Nowością w stosunku do wydania pierwszego jest opublikowanie mapy objawień maryjnych od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Wincenty Łaszewski, „Świat maryjnych objawień”, Fronda, Warszawa 2018, 1006 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter