22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śląski Rembrandt

Ocena: 0
2520

Wystawa malarstwa Michaela Willmanna (1630-1706) „Willmann. Opus magnum”, którą do niedawna mogliśmy oglądać we Wrocławiu, to hołd dla twórczości wielkiego mistrza śląskiego baroku.

fot. Archiwum Muzeum Narodowego

Obrazy prezentowane są w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Z licznych miejsc Polski przywieziono kilkadziesiąt dzieł tego artysty, a wśród nich opus magnum, czyli monumentalny cykl Męczeństw Apostołów, który przyniósł artyście sukces i rozpoznawalność.

Cykl obrazów martyria apostolorum stanowił unikatowe w skali środkowoeuropejskiej przedsięwzięcie, i w nim po raz pierwszy Michael Willmann ukazał pełnię swego talentu. Dzięki temu wielkiemu i nowatorskiemu dziełu śląski artysta zyskał sławę przekraczającą granicę państwa. Cykl powstał z inspiracji Arnolda Freibergera, opata klasztoru cystersów w Lubiążu, jego wielkiego budowniczego, którego ambicją było przywrócenie świetności opactwu po szkodach wyrządzonych przez Szwedów. Opat nie tylko odbudowywał budynki i bibliotekę, ale też walczył z rozprzestrzeniającą się reformacją poprzez dobrze przemyślany program ikonograficzny, do którego realizacji przeznaczył młodego Willmanna. To właśnie on sprowadził malarza do Lubiąża i zlecił wykonanie cyklu Męczeństw Apostołów. Urodzony w Królewcu artysta szkolił się najpierw w warsztacie malarskim ojca, potem ruszył po nauki do Amsterdamu i do 1659 r. podróżował w tym celu po Europie – szukał także mecenasa. Kiedy więc opat sprowadził go w 1660 r. do Lubiąża, założył tu rodzinę i warsztat, w którym zatrudniał – i zapewne kształcił – członków swojej rodziny, w tym córkę. W 1663 r. przeszedł na katolicyzm. Powoli zyskiwał kolejnych mecenasów, pracował nie tylko dla cystersów, ale także dla augustianów, benedyktynów i jezuitów ze Śląska, Czech i Moraw, ale też dla biskupów wrocławskich i dla rady miasta Wrocławia.

Tworzył sztukę w służbie Kościoła, zdolną przekazać patos, dramatyzm, mistycyzm, oddziałującą zarówno na uczucia, jak i intelekt. W ten sposób sztuka mogła pochwycić człowieka i wprowadzić go w doświadczenie duchowej rzeczywistości.

W czasie II wojny światowej obrazy Willmanna zostały zdjęte ze ścian lubiąskiego kościoła i były przechowywane w Lubomierzu, Szklarskiej Porębie oraz w pałacu Paulinum koło Jeleniej Góry. Ostatecznie w 1952 r., zgodnie z decyzją ministra kultury i sztuki oraz dyrektora Centralnego Zarządu Muzeów, przekazano część obrazów Kurii Metropolitalnej Warszawskiej celem wyposażenia stołecznych świątyń. Stąd dzisiaj Warszawa może poszczycić się obecnością całego cyklu martyriów, stanowiącego absolutny ewenement na skalę światową. Ma też piętnaście innych obrazów artysty, z których dwa prezentowane są w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Najwięcej obrazów, bo aż osiem, znajduje się kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, przy Placu Grzybowskim 3/5. Są to płótna z cyklu martyriów: „Męczeństwo św. Bartłomieja” (1662), „Męczeństwo św. Tomasza” (1662), „Męczeństwo św. Szymona” (1662), „Męczeństwo św. Macieja (1675), „Męczeństwo św. Filipa” (ok. 1700), „Męczeństwo św. Jakuba Starszego (ok. 1700), „Męczeństwo św. Mateusza” (1700), „Męczeństwo św. Szczepana” (ok. 1700). W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, przy ul. kard. Hozjusza 2, znajdują się dwa obrazy z tego cyklu: „Męczeństwo św. Piotra” (1661) i „Męczeństwo św. Pawła (1661) oraz obraz „Wizja św. Bernarda ożywienia figury Matki Boskiej” (1672-1682). Z kolei w archikatedrze św. Jana Chrzciciela znajdują się trzy obrazy: „Św. Jan Ewangelista na wyspie Patmos” (1681-1682), „Chrzest Chrystusa” (1681-1682), „Św. Bernard ze swoimi przyjaciółmi przed opatem z Cîteaux” (po 1701).

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter