22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śledztwo i nawrócenie

Ocena: 0
3211

Czy Jezus Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał? Jakie istnieją na to dowody?

Czy Jego grób naprawdę pozostał pusty? Co mówi archeologia? Czy świadkowie, będący wszak Jego zwolennikami, mówili prawdę? Czy przekazy ewangeliczne nie zostały zafałszowane na przestrzeni dwóch tysięcy lat? A może przeżył On mękę ukrzyżowania albo Jego ukazywanie się uczniom po śmierci było mistyfikacją lub zbiorową halucynacją? Czy wędrowny Rabbi z Nazaretu był przy zdrowych zmysłach, podając się za Syna Bożego i czy posiadał wszystkie atrybuty Boga? Dlaczego tylko On miałby pasować do opisu Mesjasza? Jakie źródła inne niż Ewangelie o Nim wspominają? Kogoś, kto nigdy nie zadał – choćby przelotnie – takich pytań, mogą ominąć absolutnie fascynujące odpowiedzi!

Lee Strobel, uznany amerykański dziennikarz śledczy z prawniczym wykształceniem, publikujący w „Chicago Tribune” artykuły m.in. na tematy sądowe i kryminalne, napisał przed dwudziestu laty książkę-reportaż ze swojego śledztwa w sprawie Jezusa Chrystusa. Będąc ateistą, przeprowadził je z ciekawości, kiedy w 1979 r. jego żona Leslie nawróciła się na chrześcijaństwo. Z zawodową rzeczowością, wnikliwością i obiektywizmem, posługując się tymi samymi metodami, które stosował przy innych reportażach, szukał najwybitniejszych specjalistów z dziedziny historii, archeologii, biblistyki, teologii, filozofii i psychologii w swoim kraju i przeprowadzał z nimi wywiady. W ten sposób pozyskał argumenty i dowody, które wyraźnie wskazywały na to, co wcześniej było dla niego nie do pomyślenia. Jak stwierdził, wobec nich więcej wiary wymagałoby od niego pozostanie przy ateistycznym światopoglądzie, niż przyjęcie prawdy o Jezusie. Rzeszę czytelników na całym świecie (sprzedano miliony egzemplarzy tej książki, przetłumaczonej na dwadzieścia języków) poprowadził tą samą drogą, którą przeszedł, wielu z nich również do wiary.

W ubiegłym roku na ekranach kin mogliśmy oglądać film „Sprawa Chrystusa” na podstawie śledztwa i osobistego świadectwa Lee Strobla. Teraz Dom Wydawniczy Rafael daje polskiemu odbiorcy również książkę – w odróżnieniu od filmu niemającą ani trochę kaznodziejskiego tonu – a „Idziemy” jest jej patronem medialnym. Znajdziemy w niej m.in. zupełnie „świeży” wywiad z autorem, który opowiada, co się wydarzyło – również w jego życiu osobistym – od czasu jej publikacji, jak zareagowali krytycy i czytelnicy. Przyznaję, że moja reakcja była entuzjastyczna. A jej powodem był nie tylko nowatorski sposób potraktowania tematu czy uderzający profesjonalizm. Także prezentowany przez odpytywanych naukowców imponujący dar przedstawiania skomplikowanych zagadnień w sposób porażająco jasny i przystępny, żeby nie powiedzieć: anegdotyczny. Chapeau bas!

 

Lee Strobel, „Sprawa Chrystusa”, przekład Laura Bigaj, Rafael, Kraków 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter