4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śledztwo w sprawie Jezusa

Ocena: 0
1721

Przed Wielkanocą na ekranach pojawił się film, którego twórcy opowiadają historię z końcowych części Ewangelii, widzianą z perspektywy żołnierza rzymskiego.

Jest to amerykańska superprodukcja „Zmartwychwstały” w reżyserii Kevina Reynoldsa, nawiązująca do widowiskowych utworów hollywoodzkich z połowy XX w. w rodzaju „Ben Hura” i innych. Tamte historie były z reguły opowieściami opartymi na Starym lub Nowym Testamencie, a ich bohaterami byli ludzie przyglądający się procesowi i męce Jezusa Chrystusa lub wręcz w nich uczestniczący. Niektórzy pod wpływem tego wydarzenia doznawali nawrócenia, jak żydowski książę Ben Hur. Przed kilku laty światowy sukces „Pasji” Mela Gibsona przywrócił modę na tego typu produkcje. Nazywane są one nawet nowym trendem „chrześcijańskim” w kinie, co wywołuje irytację lewackich mediów i demagogiczne ataki.

W „Zmartwychwstałym” postacie historyczne pomieszane zostały z fikcyjnymi. Autorzy opowiadają historię dowódcy rzymskich legionów Klawiusza, który od namiestnika Poncjusza Piłata dostaje zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie zniknięcia zwłok ukrzyżowanego Jezusa. Piłat chce bowiem mieć spokój i spełnić żądania żydowskich kapłanów na czele z Kajfaszem. Klawiusz, uczestniczący wcześniej w ukrzyżowaniu, stara się dotrzeć do wszystkich świadków, przepytuje Marię Magdalenę, aż w końcu dociera do Apostołów.

Od tego momentu film zmienia charakter. Dramat sensacyjny przechodzi w metafizyczne kino religijne, ukazując stopniową przemianę bohatera usiłującego zrozumieć głębszy sens oglądanych na własne oczy wydarzeń. Przemyślenia i rozterki prowadzą go w końcu do zwątpienia w świat rzymskiego imperium i porzucenia służby.

Niektóre sceny z Apostołami i zmartwychwstałym Jezusem wydać się mogą zbyt ilustracyjne i naiwne. Jednak w sumie film ten, zrealizowany z widowiskowym rozmachem, ukazując podążanie poganina za Jezusem, emanuje pozytywnymi emocjami.

 

„Zmartwychwstały” („Risen”), USA, 2016. Reżyseria: Kevin Reynolds. Wykonawcy: Joseph Fiennes, Tom Felton, Cliff Curtis, Peter Firth i inni. Dystrybucja: UIP

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 12 (546), 20 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter