25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spojrzenie na najnowsze dzieje

Ocena: 0
1799
Ukazał się pierwszy tom rozmów z działaczami „Solidarności”, przeprowadzonych w latach 2004-2008 w TV Puls i TVP Info przez Jerzego Zalewskiego.
Wywiady te, zebrane w książce „Pod prąd. Przewodnik po IV Rzeczypospolitej”, nabierają dziś charakteru historycznego. W TVP Puls i TVP istniał w tamtych latach spory margines niezależności i niemałe możliwości głoszenia poglądów odbiegających od ideologii lewicowej oraz politycznej poprawności.

Zalewski, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, rozmawiał z działaczami opozycyjnymi i solidarnościowymi z różnych środowisk i nurtów światopoglądowych. Niektórzy z jego rozmówców wypowiadają się stale na temat bieżących wydarzeń, są czynnymi dziennikarzami, historykami lub artystami, inni zaś popadli w zapomnienie. Dotyczy to zwłaszcza tych działaczy „Solidarności”, zwłaszcza prowincjonalnych, którzy zmuszeni zostali w latach 80. do emigracji.

Książkę otwiera rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami, którzy opowiadają o swoim życiu i przypominają genezę powstania „Solidarności”. Warto także wymienić Krzysztofa Wyszkowskiego, precyzującego już wtedy – podobnie jak Gwiazdowie i Anna Walentynowicz – swój stosunek do Lecha Wałęsy. Z kolei redaktor Stanisław Michalkiewicz wnikliwie analizuje mechanizm przejmowania przedsiębiorstw państwowych przez elity nomenklatury komunistycznej w latach 1988-95, od momentu wprowadzenia w życie tzw. ustawy Wilczka, znoszącej ograniczenia w zakładaniu firm. Michalkiewicz obala mit, że w Polsce w latach 90. powstał jakoby ustrój kapitalistyczny, choć w istocie mieliśmy do czynienia z nową wersją socjalizmu. Bardzo interesujące wydają się także rozmowy z przedstawicielami środowisk kultury: Piotrem Szczepanikiem i Elżbietą Morawiec. Ta krytyk i historyk teatru ciekawie opowiada o swojej ewolucji światopoglądowej i ideowej, jaką przeżyła od czasów pracy w krakowskim „Życiu Literackim”, poprzez działalność opozycyjną w latach 80., do dzisiejszej krytyki środowiska teatralnego i współpracy z „Naszym Dziennikiem”. Dodajmy do tego wywiady ze znanymi historykami młodego pokolenia, jak Piotr Gontarczyk i Sławomir Cenckiewicz, a będziemy mogli stwierdzić, że książka przynosi mnóstwo zaskakujących nieraz informacji i poglądów na dzieje Polski ostatnich 30 lat. Wywiady zostały opatrzone starannymi przypisami i indeksem nazwisk.


Jerzy Zalewski, „Pod prąd. Przewodnik po IV Rzeczpospolitej”, tom 1.
Wydawnictwo 2 Kolory, Warszawa 2013

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter