15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie ze Zmartwychwstałym - wystawa

Ocena: 0
370

Przez całe wakacje w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć wystawę blisko 60 ikon, które wyszły spod rąk 40 artystów.

Fot. maw.art.pl

Na wystawie „Spotkanie ze Zmartwychwstałym” zaprezentowano blisko 60 ikon powstałych w czasie zeszłorocznych Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się we wrześniu przy parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej. W miejscu – jak podkreśla muzeum – „niezwykłym, które jest jedną z najważniejszych, autorskich realizacji Jerzego Nowosielskiego”.

Oglądając niektóre prace powstałe w Wesołej, można dostrzec, że otoczenie – polichromie Nowosielskiego, „odcisnęły swój ślad w ikonach” – zwraca uwagę Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

I najważniejszy – najtrudniejszy aspekt zeszłorocznych warsztatów – odbyły się w trakcie wojny, w szóstym miesiącu walki Ukrainy o niepodległość. Wzięli w nich udział Polacy i Ukraińcy.

W katalogu do wystawy kuratorzy piszą: „Szukając tematu przewodniego dla tego spotkania, myśleliśmy o perspektywie, która rozprasza mroki tragedii, jaka bezpośrednio dotyka naszych ukraińskich przyjaciół. Poczucie bezsilności wobec przemocy, rozpacz i ból były też udziałem uczniów Chrystusa – świadków Jego męczeństwa. Mimo że Chrystus zapowiedział swoje zmartwychwstanie, jedni uczniowie uwierzyli w nie dopiero, gdy zobaczyli pusty grób, inni – gdy spotkali go osobiście. Przywołujemy to doświadczenie zapisane w relacjach ewangelistów. (…) Do Wesołej nie mogli przyjechać ukraińscy malarze. Przyjechały malarki – żony i siostry tych, którzy bądź są na froncie, bądź czekają na wezwanie do wojska. Niektóre z nich straciły bliskich. Mamy nadzieję, że ikony, które powstały w trakcie pleneru, efekty ich pracy i pracy malarzy z Polski pomogą przezwyciężyć poczucie samotności i zagubienia, zbliżą nas do zrozumienia TAJEMNICY, która jest fundamentem chrześcijaństwa”.

Część prac zaprezentowanych na wystawie odnosi się bezpośrednio do zmartwychwstania oraz do spotkań Chrystusa z uczniami i niewiastami. Natomiast niektórzy artyści spotkanie ze Zmartwychwstałym ukazują przez doświadczenie i świadectwa świętych, stąd prace zatytułowane „Stygmaty św. Franciszka”, „Męczeństwo św. Szczepana”, „Ojciec Pio” czy bardziej jako spotkanie w sakramentach.

Wystawę można zobaczyć do 27 sierpnia.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jest otwarte od wtorku do piątku w godz. 12:00-18:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 12:00-16:00.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter