20 września
niedziela
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sukces narkomana

Ocena: 0
1903

W powodzi jesiennych premier polskich filmów pojawił się „Najlepszy”, dynamicznie zrealizowany obraz gatunkowy, wyróżniony na festiwalu w Gdyni za scenografię i  debiut aktorski Kamili Kamińskiej, a także nagrodą publiczności.

fot. Robert Palka

Jest to dramat obyczajowo-sensacyjny z pozytywnym moralnym wydźwiękiem. Scenariusz jest inspirowany losami Jerzego Górskiego, który w młodości wpadł w sidła narkomanii. Wyszedł z niej jednak po śmierci przyjaciółki, też narkomanki, matki jego córki. Ratunek zawdzięczał pobytowi w ośrodku Monaru Marka Kotańskiego oraz intensywnym ćwiczeniom fizycznym. Swój życiowy sukces przypieczętował zwycięstwem w morderczym, ekstremalnym „biegu śmierci” w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejszym jednak powodem wysiłków Jerzego w dojściu do trzeźwości była chęć odzyskania córeczki, która po śmierci matki pozostawała pod opieką dziadka, milicjanta. Wątek ten można określić jako melodramatyczny z pozytywnym zakończeniem. Ta zdumiewająca historia wygląda na nieprawdopodobną, została jednak oparta na faktach. Autorzy filmu opowiadają ją z całą dosłownością i brutalnością w ukazywaniu ludzkiej degeneracji i śmierci, do jakiej zmierzał młody narkoman. W  nałogu widział namiastkę wolności, miłości do szalejącej za nim dziewczyny oraz wyzwolenie z obsesji uwolnienia się od rodziny. Opisując szaleństwa bohatera, autorzy filmu połączyli sceny realistyczne z onirycznymi zwidami i majaczeniami Jerzego w stanie upojenia narkotycznego.

Ciekawie zarysowane zostały także postacie drugoplanowe: rodzice Jerzego oraz osoby, które mu pomagały – dobroduszny trener, surowy szef Monaru (w domyśle: Marek Kotański) oraz życzliwa lekarka. Wniosek z tego świetnie zrealizowanego filmu jest oczywisty. Wyjść z nałogu narkomanii i ocalić życie można tylko dzięki morderczemu wysiłkowi, dyscyplinie oraz moralnym motywacjom. Na uwagę zasługuje świetne aktorstwo całego zespołu. Grający Jerzego Jakub Gierszał wyrasta na czołowego polskiego aktora młodego pokolenia.

 

„Najlepszy”, Polska, 2017. Reżyseria: Łukasz Palkowski. Wykonawcy: Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Kamila Kamińska, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka Dystrybucja: Mówi Serwis

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter