23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto chrześcijańskiej kultury

Ocena: 0
3102
Już niedługo Arkady nas nie pomieszczą – mówi ks. Roman Szpakowski SDB, organizator XX Targów Wydawców Katolickich
Z ks. Romanem Szpakowskim SDB, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, rozmawia Iwona Świerżewska


Które to już Targi Wydawców Katolickich?

Z dumą mogę powiedzieć, że nasze Targi są już więcej niż pełnoletnie. A tak serio, to obchodzimy w tym roku jubileusz 20 lat Targów Wydawców Katolickich. To wielkie święto nie tylko wszystkich wystawców, lecz także wszystkich miłośników naprawdę dobrych i wartościowych książek, gazet, a nawet katolickich mediów elektronicznych. Spotkamy się w warszawskich Arkadach Kubickiego w dniach od 3 do 6 kwietnia. Kiedy patrzę, jak prężnie Targi się rozwijają, zaczynam myśleć, że już niedługo Arkady nas nie pomieszczą. W tym roku będziemy gościć 153 wystawców. Przy czym z roku na rok z targów książki coraz bardziej ewoluujemy w kierunku szeroko pojętych targów mediów katolickich. To oznacza, że oprócz wydawnictw gościmy także przedstawicieli rozgłośni radiowych, takich jak Radio Warszawa i Polskie Radio, czy portali internetowych.


Można chyba nazwać Targi świętem kultury chrześcijańskiej, skoro co roku towarzyszą im liczne imprezy kulturalne?

W tym roku również tak będzie. Rozpoczęciu towarzyszyć będzie debata „Porozmawiajmy o mediach” z udziałem znanych ludzi mediów katolickich. Wśród panelistów znajdą się m.in. Ewa Czaczkowska, Krzysztof Skowroński, Marcin Przeciszewski i ks. Henryk Zieliński. Odpowiedzi na pytanie, po co nam dziś książka katolicka, poszukają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Teologię Polityczną w czwartek w kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym. Przez cały czas wyświetlane będą filmy przybliżające postać bł. Jana Pawła II. W przededniu kanonizacji papieża Polaka naturalne jest, że jego postać jest niejako w centrum naszego spotkania. Chcemy przybliżyć uczestnikom Targów jego postać i nauczanie. Imprez towarzyszących jest bardzo wiele, trudno wymienić wszystkie. Powiem tylko, że będą gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata mediów, możliwość rozmowy z autorami na stoisku, dyskusje i koncerty, a także program modlitewno-ewangelizacyjny. Szczególną wartość mają w moim odczuciu spotkania z dziennikarzami katolickimi, którzy swoim życiem udowadniają, że pracując w mediach, nie trzeba swojej wiary i przekonań zostawiać za drzwiami redakcji. Że można pracować, nie ukrywając swojej chrześcijańskiej tożsamości. W sobotę szczególnie zapraszamy tatusiów z dziećmi, gdyż Stowarzyszenie „Sternik” przygotowuje wspólne „czytanie z ojcami”, które ma przekonać rodziców, że warto czytać swoim pociechom wartościowe książki.


W zeszłym roku prawdziwym hitem był targowy Dzień Młodzieży. Czy w tym roku Stowarzyszenie Wydawców Katolickich szykuje coś podobnego?


Dzień Młodzieży będzie, choć nieco inny niż rok temu. W piątek zorganizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata mediów, którzy podzielą się z młodymi swoim świadectwem. Radosław Pazura, Patrycja Hurlak, członkowie zespołu „Mocni w duchu” i wiele innych osób opowiedzą o tym, jak wyglądało ich życie przed nawróceniem i jakiego pozytywnego rabanu narobiło w nim spotkanie z Panem Jezusem. Myślę, że dziś do młodego człowieka osobiste świadectwo mocniej dociera niż wykłady czy konferencje. Zwłaszcza jeśli jest to świadectwo kogoś znanego, kto odniósł sukces, aktora czy piosenkarza. Dzień Młodych zakończy się koncertem „Uwielbienie Warszawy”, który odbędzie się w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.


Nieodłączną częścią Targów Wydawców Katolickich są także nagrody Feniksa. Kto je dostanie?


Nie należę do kapituły tej nagrody, wiem jednak, że w tym roku jej członkowie mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Nadeszło rekordowo dużo zgłoszeń. Celem tej nagrody jest wyróżnienie tych osób oraz pozycji na rynku wydawniczym, które odznaczają się szczególnymi zasługami dla promowania chrześcijańskich wartości w świecie. W chwili obecnej jest 10 kategorii, m.in. kategoria literacka, nauki kościelne, seria wydawnicza, książka dla młodzieży, dla dzieci czy multimedia. W tym roku zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę w nowej kategorii: współczesna muzyka ewangelizacyjna. Nagroda Feniksa weszła już na stałe do kanonu wydawców i coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, co bardzo cieszy. Teraz pozostaje nam tylko czekać na ogłoszenie nazwisk zwycięzców.


Czy tegoroczne Targi wpisują się jakoś w realizację hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Syna Bożego”?


To wręcz jedno z najważniejszych przesłań tegorocznej edycji Targów Wydawców Katolickich, zaraz obok przypomnienia postaci bł. Jana Pawła II! Przez promowanie katolickich książek i mediów w ogóle, przez debaty, koncerty i modlitwy w warszawskich kościołach chcemy umacniać wiarę w uczestnikach tej imprezy. To chyba nasz najważniejszy cel.


W stoisku nr 15 Tygodnika „Idziemy” dyżurują nasi dziennikarze:

3 kwietnia – Monika Odrobińska, Wojciech Świątkiewicz;

4 kwietnia – Krystyna Świerżewska, Barbara Sułek-Kowalska;

5 kwietnia – Irena Świerdzewska, Sylwia Gawrysiak, Maria Pawlik, Krzysztof Ziemiec,
ks. Henryk Zieliński (od godz. 16);

6 kwietnia – Iwona Świerżewska, Radek Molenda, ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski (godz. 11).

rozmawiała Iwona Świerżewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 13 (445, 30 marca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter