4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztuka oczami dzieci

Ocena: 0
2307

W Muzeum Narodowym w Warszawie wszystko wolno! – przekonuje niemal siedemdziesięcioro kuratorów najnowszej ekspozycji. Wśród nich nie ma nikogo powyżej 14. roku życia!

2016-02-24 16:10 zs, mz
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy

Niecodzienna, wyjątkowa nie tylko w skali Polski, ale i całego globu wystawa zostanie otwarta w najbliższą niedzielę. – Żadna na świecie nie ma tylu kuratorów. Żadnej nie tworzyły dzieci; najmłodsi mają po 6 lat – zapewnia Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i pomysłodawca projektu „W Muzeum wszystko wolno”, w ramach którego ekspozycja powstała (współpraca: Marianna Otmianowska).

Uczniowie warszawskich szkół podstawowych przygotowali scenariusze i dokonali wyboru blisko 300 eksponatów. Opracowali koncepcję multimediów i scenografię całego przedsięwzięcia. Zaprojektowali też druki edukacyjne, nagrali audioprzewodniki i przygotowali naprawdę oryginalne (!) podpisy do prezentowanych dzieł.

Wystawa podzielona jest na sześć samodzielnych tematów: „Las”, „Taniec Minotaura”, „Pokój strachów”, „Gra w bohatera”, „Skarbiec” i „Zmiany”. Każdy z nich przygotowała inna grupa kuratorów pod opieką przełożonego z Muzeum Narodowego. Małoletni pasjonaci sztuki wykorzystali przy nich obiekty zarówno sztuki starożytnej, jak i współczesnej. Znalazły się tu pochodzące z różnych epok rzeźby, fotografie, obrazy, rysunki, grafiki, monety, medale, ubiory oraz obrazy; większość nowszych eksponatów to dzieła twórców polskich. Wiele z nich długie lata leżało w muzealnych piwnicach. Niektóre nigdy nie były pokazywane publiczności. Dzieci nie bez przyczyny mówią więc, że „odnalazły i uwolniły je z muzealnych magazynów”.

Zobacz zdjęcia z wystawy

Wybór tematów wystawy i eksponatów może niektórych zaskoczyć. Wytrawniejsi odbiorcy sztuki mogą nawet trochę „psioczyć”, że trąci to wszystko infantylnością; wśród wielu zachwytów i takie opinie, choć rzadziej, można było słyszeć od tych, którzy widzieli przygotowania do otwarcia ekspozycji. Z pewnością dzięki takiej formie otwartości Muzeum Narodowego w Warszawie nie będzie tu jednak nudno! Wystawa ilustruje przecież dziecięce zainteresowania i gusty, a także ich wyobrażenia o tym, czego dorosły odbiorca sztuki może oczekiwać. – Dzieci pragną, aby wizyta w muzeum była przygodą, dostarczała wrażeń i wymagała zaangażowania – zauważa Agnieszka Morawińska. – Poprzez wybór dzieł, sposób ich eksponowania i interaktywność uzyskaną dzięki obecności multimediów chcą nie tylko opowiedzieć historie, ale przede wszystkim wywołać emocje, „zarazić uczuciami” i wciągnąć do muzealnej gry! Gry, która nie pozwoli na bierność, zaangażuje umysł i zmysły, wywoła przeżycia – zaprasza dyrektor Muzeum, zaznaczając przy tym, że wystawa jest dla wszystkich, niezależnie od metryki.

Ekspozycję Muzeum Narodowego w Warszawie warto obejrzeć w połączeniu z wizytą w Zachęcie. Prezentowaną tam wystawę, w pewnym sensie bliźniaczą, zatytułowaną „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” przygotowali już dorośli. Zrobili to jednak z myślą przede wszystkim o dzieciach.

Na obie wystawy obowiązywał będzie jeden bilet. Jak zawsze przy okazji czasowych ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie, ekspozycji towarzyszyć też będzie specjalny program edukacyjny. Szczegóły na: www.mnw.art.pl w zakładce "Edukacja".

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie „W Muzeum wszystko wolno” otwarta będzie od 28 lutego do 8 maja. Do 8 maja otwarta też będzie czynna od kilku dni ekspozycja w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów i kapłanów
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter