20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztuka polska w Pekinie

Ocena: 0
1620
Dyrekcja Muzeum Narodowego na specjalnej konferencji poinformowała, że od 6 lutego w Chińskim Muzeum Narodowym, największej tego typu placówce na świecie, czynna jest wielka wystawa sztuki polskiej „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku”. Jest to ważne wydarzenie w promocji polskiej kultury na świecie.

Strona chińska podeszła do tego projektu bardzo poważnie. Chińskie Muzeum Narodowe położone jest w sercu Pekinu, przy placu Niebiańskiego Spokoju – Tian’anmen. W salach o powierzchni 1800 m kw. polscy muzealnicy pod przewodnictwem kuratora, prof. Marii Poprzędzkiej, we współpracy z kuratorami chińskimi zaprezentują ponad 350 obiektów muzealnych – obrazów, rzeźb, przedmiotów rzemiosła artystycznego, broni, medali i plakatów. Tytuł wystawy nie jest przypadkowy.

Współczesnym Chińczykom Polska kojarzy się z niezwykle popularną tu muzyką Chopina; dowodem jest rosnący udział młodych chińskich pianistów w konkursach chopinowskich. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Mają one poglądowo i syntetycznie pokazać dorobek i rozwój polskiej sztuki od późnego średniowiecza do XX wieku. Ważną rolę odgrywa tu sztuka sakralna, czego przykładem jest malarstwo religijne, rzeźby (słynne Madonny), rękodzieło artystyczne i witraż Stanisława Wyspiańskiego. Najbardziej typowe przejawy polskiej sztuki (obraz „Batory pod Pskowem”) kończy specjalny zestaw sławnych na świecie polskich plakatów artystycznych, dobrany na specjalne życzenie strony chińskiej. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog w chińskiej i angielskiej wersji językowej. Ekspozycja potrwa do 10 maja.

Mirosław Winiarczyk
fot. PAP/EPA/WU HONG
Idziemy nr 7 (490), 15 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter