25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tak zaczynali jezuici

Ocena: 0
4061

Wydawnictwo Rafael wprowadza hiszpański film „Ignacy Loyola” na płytach DVD.

Na ekranach ten obraz o założycielu zakonu jezuitów pojawił się w styczniu tego roku (recenzja w „Idziemy” nr 2 z 14 I 2018 r.). Film zrealizowany został bardzo starannie i dynamicznie, według dobrych standardów hiszpańskiego i europejskiego kina historycznego. Warto podkreślić, że dzieło to pod względem stylu znacznie różni się od amerykańskich utworów z tzw. „nurtu chrześcijańskiego”, kręconych przeważnie z punktu widzenia protestanckiego. Z drugiej strony – różni się też od wysokobudżetowych obrazów „biblijnych”, które często odbiegają od ducha i litery Nowego i Starego Testamentu.

Autorzy „Ignacego Loyoli” starali się kunsztownie odtworzyć życie w XVI-wiecznej Hiszpanii za pomocą scenografii i kostiumów. Ówczesna katolicka Hiszpania rozrywana była konfliktami zbrojnymi, broniła się też przed ofensywą reformacji. Tamten czas obfitował zarazem w osiągnięcia hiszpańskiej kultury i literatury, czego symbolem jest „Don Kichot” Cervantesa. Akcja filmu obejmuje początkowy okres życia Ignacego, kiedy syn zamożnej i szanowanej rodziny szlacheckiej, pełen rycerskich ideałów, ale też zdolny do szalonych i dzielnych czynów, do „ bitki i do wypitki”, jako dowódca oddziału broni króla Kastylii. Ciężko ranny w walce, kiedy dochodzi do zdrowia, porzuca hulaszcze życie, aby w końcu rozpocząć pokutną wędrówkę, w czasie której opiekuje się biednymi i chorymi. Powoli i stopniowo gromadzi wokół siebie podobnie myślących mężczyzn, z  którymi zaczyna tworzyć słynne „Ćwiczenia duchowe”.

W tym momencie zaczyna się najciekawsza część filmu. Są to sceny sądu Inkwizycji nad Ignacym, gdzie drobiazgowo ukazana została procedura badań i przesłuchań oskarżonych oraz czynności i przemówienia oskarżycieli i obrońców. Ignacy musiał bronić się przed zarzutami samowolnego – bez zgody władz kościelnych – głoszenia jakoby heretyckich poglądów i nauk. Znaleźli się jednak dostojnicy, którzy poznali się na nieprzeciętnej osobowości przyszłego świętego.

Film kończy się uniewinnieniem Loyoli i skierowanie go na teologiczne studia do Paryża. Dzieło Paula Dy łączy w sobie walory przygodowego-biograficzne kina historycznego z pewnego rodzaju traktatem moralnym. Posiada także ważne walory edukacyjne. W intencjach twórców film przeznaczony został także dla widzów, którzy niewiele wiedzą o św. Ignacym. Nasz tygodnik jest patronem medialnym polskiej dystrybucji filmu.

 

„Ignacy Loyola”, Hiszpania/Filipiny 2016. Scenariusz i reżyseria – Paolo Dy. Wykonawcy: Andreas Muñoz, Javier Godino, Julio Perillán, Gonzalo Trujillo i inni. Dystrybucja na DVD Rafael Film.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter