29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Teledysk "Rozbitkowie" z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

Ocena: 5
719

W związku z przypadającym 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy, Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina utwór pt. „Rozbitkowie”.

fot. materiał organizatora

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 r., aby uświadomić problemy, z jakimi spotykają się osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów i krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych czy różnych prześladowań.Do porzucenia swojego miejsca zamieszkania zmuszonych zostało już ponad kilkadziesiąt milionów ludzi. W 2018 r. liczba osób uciekających od wojny, prześladowań i konfliktów przekroczyła 70 milionów. To najwyższe statystyki, jakie UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, odnotowała w ciągu prawie 70 lat swojej działalności. Większość nie wraca do dawnego życia, ale staje przed problemem stworzenia sobie warunków do życia w nowym miejscu.

Przyzwyczajamy się, niestety, do smutnego widoku tułaczki ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów, dramatycznej ucieczki uchodźców szukających schronienia, próbujących dotrzeć wszelkimi sposobami do krajów zamożniejszych, gdzie spodziewają się zaspokoić różnorakie potrzeby własne i swoich rodzin

– mówił Jan Paweł II w Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w 2004 r.

Wedle Jana Pawła II zasadą postępowania wobec każdego człowieka jest uznanie jego godności i poszanowanie tożsamości kulturowej. Papież zwracał też uwagę na  chrześcijański obowiązek przyjęcia każdego potrzebującego, który puka do naszych drzwi. W swojej adhortacji „Ecclesia in Europa” Jan Paweł II podkreślał potrzebę troski o uchodźców:

Służba Ewangelii wymaga ponadto, aby Kościół, broniąc sprawy uciskanych i wykluczanych, zwracał się do władz politycznych różnych państw i do osób pełniących odpowiedzialne funkcje w instytucjach europejskich z prośbą o przyznanie statusu uchodźców tym wszystkim, którzy uciekają z własnego kraju z powodu niebezpieczeństw grożących ich życiu, jak również o ułatwienie im powrotu do swych krajów.

Solidarności i współpracy nie osiąga się łatwo. Dlatego podejmujemy szereg projektów, które mają na celu nie tylko zwiększanie wiedzy i zyskanie nowych umiejętności, ale zmianę świadomości. Projekty takie jak „Solidarność krok po kroku”, „Karol Wojtyła Fellowship Dialog” czy „Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju”, zmuszają do przemyślenia własnej postawy wobec innych. Za Janem Pawłem II chcemy przypominać, że otwarcie i wsłuchanie się w potrzeby drugiego człowieka, to początek zmian globalnych – mówi Michał Senk dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wybitni polscy muzycy – Kayah, Adam Nowak, Anna Rusowicz, Maria Pomianowska i inni znakomici wykonawcy włączyli się w akcję pomocy dla ofiar wojny w Syrii. Piosenka wsparła program „Rodzina Rodzinie” prowadzony przez Caritas Polska. Utwór autorstwa Mateusza Pospieszalskiego (muzyka) i Bartłomieja Kudasika (tekst) został wyprodukowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w 2017 roku.


 

Prezentujemy kilka wybranych fragmentów wypowiedzi Jana Pawła II:


Często solidarność nie przychodzi łatwo. Wymaga odpowiedniego przygotowania i przezwyciężenia postawy zamknięcia się w sobie.
 

Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2003 r., (Watykan, 24 października 2002 r.)

Jako „strażnicy” chrześcijanie winni przede wszystkim usłyszeć wołanie o pomoc tak licznych migrantów i uchodźców, ale winni też przyczyniać się aktywnie do tworzenia nowych perspektyw, które pozwolą żywić nadzieję na powstanie społeczeństwa bardziej otwartego i solidarnego. To przede wszystkim ich zadaniem jest dostrzeganie obecności Boga w dziejach, nawet wówczas, gdy wszystko wydaje się jeszcze spowite mrokiem.

Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2005 r., (Watykan,  24 listopada 2004 r.)

Pragnę z całego serca, aby każda wspólnota kościelna, złożona z migrantów i uchodźców oraz tych, którzy ich przyjmują, niestrudzenie starała się budować pokój, czerpiąc natchnienie ze źródeł łaski. Niech nikt nie godzi się na niesprawiedliwość ani nie zniechęca wobec trudności i przeszkód!

Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2004 r., (Watykan,  15 grudnia 2003)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter