19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy twarze Wiednia

Ocena: 0
4512

„Wiedniu, Wiedniu, tylko ty jeden, ty jesteś miastem moich marzeń” – mówią słowa piosenki napisanej na początku XX w. przez Rudolfa Sierczyńskiego. Jakie ciekawe oblicza pokazuje nam dzisiaj stolica Austrii?

Muzyka…

Wiedeń to bez wątpienia światowa stolica muzyki. W mieście mieszkali – jedni dłużej, inni krócej – niemal wszyscy najwięksi kompozytorzy muzyki klasycznej. Wiedeńskie parki i place pełne są wspomnień o wirtuozach pięciolinii. O ich pobycie w austriackiej stolicy przypominają pomniki lub pamiątkowe tablice, a w dawnych mieszkaniach mistrzów stworzono muzea, przenoszące zwiedzających do epoki wielkich kompozytorów, na „prywatne” spotkanie z wielkim Haydnem czy genialnym Beethovenem. Co wieczór turysta staje przed tym samym trudnym dylematem: a dokąd dzisiaj pójść?

Na zainteresowanych czeka kilkadziesiąt muzycznych i teatralnych adresów: sale koncertowe, operowe, musicalowe; w niezliczonych klubach grane są chyba wszystkie znane na świecie rodzaje muzyki. Na starówce można podążyć szlakiem tzw. „wiedeńskiej mili muzycznej” – wmurowane w bruk gwiazdy upamiętniają ponad 80 artystów związanych z miastem. Jest tu także gwiazda Fryderyka Chopina, który odwiedził Wiedeń dwukrotnie. Jednak niekwestionowanym królem austriackiej sceny muzycznej jest Johann Strauss, autor nieśmiertelnych i wszechobecnych w Wiedniu kompozycji. Dzięki Johannowi Straussowi walc z przedmieść trafił na dworskie parkiety, a jego orkiestra w czasie światowych tournée rozsławiła walce tak bardzo, że słynna melodia „Nad pięknym, modrym Dunajem” traktowana była jako nieoficjalny hymn Austrii. W Wiedniu muzyka nie cichnie nigdy, ale oficjalnie wiedeński karnawał rozpoczyna się 11 listopada. W sezonie balowym, który trwa do wtorku przed Środą Popielcową, organizowanych jest około 300 dużych balów.


 

Muzea…

Nie tylko do tańca trzeba mieć kondycję! Dobra forma przyda się także do zwiedzania wiedeńskich muzeów. Według oficjalnego spisu jest ich w mieście ponad 230. Dwie najsłynniejsze i najbogatsze kolekcje to Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Natury. W pierwszym z nich znajduje się ogromny zbiór dzieł sztuki, gromadzonych przez kilka pokoleń Habsburgów, drugie – pokazuje eksponaty związane z naukami ścisłymi i przyrodniczymi: od ruchomego szkieletu dinozaura przez nowoczesne planetarium do teatru mikrobów oglądanych pod mikroskopem elektronowym.

Większość najsłynniejszych wiedeńskich muzeów znajduje się w pobliżu słynnej Ringstrasse – reprezentacyjnej ulicy miasta, która w 2015 r. obchodziła 150. rocznicę istnienia. Zabudowa ulicy weszła do historii architektury pod pojęciem „styl Ringstrasse” i jest uważana za prawdziwe muzeum na wolnym powietrzu.

W ostatnich latach w Wiedniu powstała tzw. Dzielnica Muzealna – duży kompleks muzeów mieszczący się w dawnych cesarskich stajniach. Sąsiadują tu ze sobą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wiedeński oddział Muzeum Ludwiga, Muzeum Leopolda, Hala Sztuki i Centrum Architektoniczne. Miłośników tematów specjalnych i unikatowych zapraszają Muzea: Kryminalistyki, Kuli Śnieżnej, Fałszerstw lub Skrzynek dla Czarodziejów.

 

Kawiarnie…

Z całą pewnością elementem wiedeńskiego stylu życia są chwile (czasami godziny…) spędzane w stołecznych kawiarniach. Tutaj nie tylko czyta się gazety i wypija kolejne kawy, ale także spotyka ze znajomymi (Wiedeńczycy nie mają zwyczaju spotykania się w domach). Kawiarnia jest zawsze odpowiednia: gdy jest zimno i gdy niemiłosiernie pali słońce, przed pracą i po pracy, wcześnie rano i późno w nocy. Tu można posmakować lokalnych smakołyków i niepowtarzalnej wiedeńskiej atmosfery. Na zapleczu cukiernicy wypiekają torty Sachera (te przede wszystkim dla turystów) i przygotowują inne pyszne desery, z których słynie Wiedeń. Ukochanym przysmakiem Wiedeńczyków jest Apfelstrudel – strudel jabłkowy, podawany zwykle z lodami oraz sosem waniliowym. W każdej kawiarni jest długa lista kaw – najpopularniejsza to Wiener Melange, nieco podobna do cappuccino kawa z mlekiem, którą można pić o każdej porze dnia. A za oknami kawiarni (Schwarzenberg, Prückerl czy Landtmann) rozciąga się imponująca panorama Ringstrasse, przez którą dostojnie ciągną stylowe dorożki pełne zachwyconych turystów.


 

***
Materiał przygotowany we współpracy z Pallotyńskim Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym PEREGRINUS, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa tel. 22 619 15 02, 22 618 67 23, 22 618 68 51 www.bp.ecclesia.org.pl

Małgorzata Nowak
Autorka jest polskim przewodnikiem po Wiedniu
fot. Magda Siemińska, ks. Krzysztof Dudzik

Idziemy nr 21 (555), 22 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter