28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U stóp Wawelu

Ocena: 4.175
6833

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na dwie niezwykłe wystawy: pierwsza poświęcona jest Stanisławowi Wyspiańskiemu (1869-1907), druga jego ojcu Franciszkowi (1836-1901).

"Apollo. System Kopernika", projekt witrażu, pastel, 1904; fot. MNK

– Wystawa, którą otworzyliśmy w 110. rocznicę śmierci artysty, jest największą ekspozycją w historii Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentujemy na niej bowiem około pięciuset dzieł i – co ważne – są to obiekty pochodzące wyłącznie z naszej własnej kolekcji oraz depozyty. Jest to jednocześnie najobszerniejsza wystawa monograficzna Stanisława Wyspiańskiego w historii polskiego muzealnictwa – mówił w listopadzie dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej.

Ekspozycję „Wyspiański” zobaczymy w gmachu głównym MNK, a w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 wystawę „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”.

„Polska to jest wielka rzecz” napisał w „Weselu” Stanisław Wyspiański, i taka też jest poświęcona „czwartemu wieszczowi” ekspozycja, która będzie dostępna przez cały rok, aż do 20 stycznia 2019 r. Wystawa jest wielka nie tylko ze względu na zajmowaną powierzchnię i imponującą scenografię, ale ze względu na bogactwo pokazywanej prawdy o życiu i twórczości artysty, a przez jego dzieło także sztuki, kultury i historii naszego kraju.

Kuratorki Danuta Godyń i Magdalena Laskowska, na co dzień pracownice MNK, postanowiły pokazać Wyspiańskiego jako artystę totalnego: malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga i poetę, scenografa i reformatora teatru, a jednocześnie człowieka związanego z Krakowem, który czerpał z tego miasta natchnienie i odcisnął na nim swoje piętno. Poza samą ekspozycją – do której każdy otrzymuje znakomite „Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego – MNK oferuje także imponujący katalog, interesujący program wydarzeń towarzyszących oraz rzecz wyjątkową. Po raz pierwszy prezentowany jest – w holu głównym, tuż przy kasach – witraż „Apollo. System Kopernika”, odtworzony z użyciem szkieł podobnych do tych, które oryginalnie wykorzystał Wyspiański. Rekonstrukcji zniszczonego podczas II wojny światowej i odbudowanego w latach 70. dzieła podjęła się krakowska Pracownia i Muzeum Witrażu.

Na początek zwiedzających witają lubiane chyba przez wszystkich wizerunki dzieci malarza – uśmiechają się do nas Helena, Mieczysław i Stanisław Wyspiańscy. Do tego można zobaczyć serię znanych pastelowych autoportretów i portretów rodzinnych. Zaraz potem w salach z projektami witraży i dekoracji malarskich przeżyjemy wspaniałe doświadczenie uczestnictwa w pracy artysty nad słynnym dziś wystrojem kościoła Franciszkanów. Bez trudu można sobie wyobrazić, w jaki sposób pracował Wyspiański, bo na długich, podświetlanych stołach leżą niezwykłe szczegółowe rysunki dziewanny czy innych kwiatów, które znajdziemy na ścianach świątyni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter