25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Centrum Dialogu - premiera komiksu i otwarcie wystawy o Marku Edelmanie

Ocena: 0
110

W Centrum Dialogu w Łodzi odbędą się dwa wydarzenia poświęcone patronowi tej instytucji Markowi Edelmanowi. We wtorek - premiera powieści graficznej o losach legendarnego dowódcy powstania w getcie warszawskim, a w środę - wernisaż opowiadającej o nim wystawy.

Fot. Zorro2212 / wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Link

"Głównym punktem obchodów Roku Marka Edelmana, ustanowionego w 2019 r. przez łódzkich rajców, będzie otwarcie wystawy o patronie Centrum Dialogu, któremu towarzyszyć ma premiera komiksu, przekrojowo prezentującego wyjątkowo barwny życiorys Edelmana. Wydarzenia przygotowano w setną rocznicę jego urodzin i dziesiątą rocznicę śmierci" – podkreśliła Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Zanim – we wtorek o godz. 18 – zaprezentowana zostanie powieść graficzna "Edelman", pracownicy Centrum wraz z wolontariuszami będą rozdawać na ul. Piotrkowskiej żonkile. Przypięcie tego kwiatu symbolizuje pamięć o 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W kwietniu 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o ostatecznej likwidacji getta, w którym po deportacjach do Treblinki przebywało już tylko 60 tys. osób. Jak opowiadał Edelman, 18 kwietnia zapadła też decyzja Żydowskiej Organizacji Bojowej o rozpoczęciu powstania w getcie.

"Geneza akcji +Żonkile+, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, łączy się z Markiem Edelmanem; co roku składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów" – przypomniała Tomaszewska.

Żonkile otrzymają także uczestnicy promocji komiksu o Edelmanie. Jego autorzy - Maciej Cholewiński i Michał Arkusiński – wykorzystali w swojej pracy oryginalne historyczne fotografie. Książka opowiada o "życiu Polaka, Żyda, lekarza, powstańca, opozycjonisty, człowieka, który zawsze starał się przeciwstawiać złu i stawać po stronie słabszych".

Czytelnik znajdzie w niej młodość Edelmana, który dorastał w Warszawie w rodzinie działaczy społecznych, koszmar niemieckiej okupacji, uwięzienie w warszawskim getcie. Opowiada ona także o powstaniu w getcie, którego jednym z przywódców był Edelman, a potem o jego udziale w Powstaniu Warszawskim.

W publikacji ukazane będą także jego powojenne losy. Czytelnicy poznają go jako lekarza kardiologa, ratującego ludzkie życie i ordynatora w jednym z łódzkich szpitali, a jednocześnie człowieka, który ponownie musiał zmierzyć się z antysemityzmem wznieconym przez komunistów, oraz działacza antykomunistycznej opozycji demokratycznej.

Z kolei wystawa, która zostanie otwarta w Centrum Dialogu w środę ma być "opowieścią o bohaterze, który bohaterem nie chciał być, ale zmusiła go do tego historia". Intencją kuratorki Marii Skłodowskiej było stworzenie ekspozycji, która nie tylko przybliży postać samego Marka Edelmana, ale także - poprzez jego życie - pokaże odbiorcom ostatnie 100 lat historii Polski. Zdaniem realizatorów wystawy, poglądy i postawa życiowa Edelmana powinny stać się swego rodzaju moralnym kompasem, zwłaszcza dla młodych odbiorców.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie spektakl "Światy Edelmana" w reż. Kariny Góry.

Marek Edelman urodził się 1 stycznia 1919 roku w Homlu (obecnie na Białorusi). Przed wojną działał w młodzieżowych organizacjach związanych z Bundem, w 1942 roku w warszawskim getcie współzakładał Żydowską Organizację Bojową. Walczył w powstaniu w getcie, a po śmierci dowódcy ŻOB - Mordechaja Anielewicza - przewodził powstaniu. Uczestniczył także w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie osiadł w Łodzi, gdzie ukończył studia medyczne i pracował jako kardiolog. W latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną; współtworzył KOR i w latach 80. wstąpił do "Solidarności"; w stanie wojennym był internowany. W 1989 roku uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

W latach 90. zabierał głos na temat ważnych wydarzeń współczesnego świata, m.in. wyruszył z konwojem pomocy humanitarnej do Sarajewa. Został odznaczony m.in. orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej. Zmarł 2 października 2009 r. w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)