21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W czasach zarazy

Ocena: 0
318

Filmowe historie o opanowujących świat rozmaitych mutantach znane są głównie z produkcji hollywoodzkich.

fot. Kino Świat

Część bohaterów tych obrazów przybywa na ziemię z kosmosu, jednak niektóre stwory są pochodzenia ziemskiego. Wydają się głównie produktem eksperymentów medycznych, prowadzonych w laboratoriach wojskowych lub CIA, służących do walk z prawdziwymi lub wyimaginowanymi wrogami oraz światowym terroryzmem. Ekranowi mutanci traktowani są przez autorów tych rozrywkowych obrazów jako ludzkie karykatury, nawet zombi, wrogie człowiekowi. Budzą strach swoją obecnością, ale widownia uspokaja się po szczęśliwych z reguły finałach filmów.

Autorzy filmu „Królestwo zwierząt” zrealizowali francuską odmianę wspomnianych wyżej produkcji hollywoodzkich. Nie jest to jednak kopia czy prosta imitacja dzieł amerykańskich. Twórcy tego dziwacznego utworu zawarli w nim bowiem wątki typowe dla europejskich gatunków tzw. kina artystycznego – dramatu psychologicznego i familijnego. Powstała więc pewnego rodzaju ekranowa hybryda gatunkowa.

Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Na ziemi szaleje epidemia niewyjaśnionych medycznie mutacji genetycznych. Ludzie upodabniający się do zwierząt są przymusowo izolowani w specjalnych ośrodkach. François godzi się na oddanie swojej zmutowanej żony Leny do takiego ośrodka, ale pewnego dnia z przerażeniem dowiaduje się, że konwój, w którym była przewożona, uległ katastrofie, a mutanci rozpierzchli się po lasach. François wyrusza więc z nastoletnim synem Emilem na poszukiwanie Leny. Głównym wątkiem filmu jest desperacki pościg męża i dorastającego syna za żoną i matką.

Twórcy utworu ukazują narastające zbiorowe szaleństwo w czasach zarazy, obejmujące stopniowo całe zastraszone społeczeństwo. Władze surowo egzekwują dyscyplinę w izolowaniu mutantów. Szaleństwo François i Emila wynika natomiast z miłości mężowskiej i synowskiej. Niestety, nie wydaje się jasne, co dla reżysera „Królestwa zwierząt” było najistotniejszym problemem. Czy chodziło mu o mocny komentarz do niedawnej zarazy covidowej, czy też raczej o ukazanie na ekranie dramatycznego filmu o miłości z epidemią w tle? Interpretacja nie wydaje się prosta. Nasuwa się jednak ciekawa uwaga: można film rozumieć jako dwuznaczną przestrogę przed współczesną fascynacją światem zwierzęcym.

Po ubiegłorocznym festiwalu w Cannes krytyka się podzieliła. Niektórzy komentatorzy byli zachwyceni, traktując film w kontrze do produkcji amerykańskich, inni zaś wyrażali opinie krytyczne, podkreślając wtórność gatunkową dzieła i stereotypowość głównych wątków. Tak więc „Królestwo zwierząt” można polecić widzom interesującym się filmową fantastyką do krytycznego przemyślenia.


Królestwo zwierząt” (Le regne animal). Francja/Belgia, 2023. Reżyseria: Thomas Cailley. Wykonawcy: Romain Duris, Paul Kircher, Adele Exarchopoulos i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter