21 października
niedziela
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W katedrze na Wawelu odkryto cenne malowidła

Ocena: 0
1184

Dwa cenne malowidła ścienne, jedno powstałe w XV w., a drugie prawdopodobnie w XVII w. odkryto podczas remontu katedry na Wawelu w Krakowie. W najbliższym czasie dzieła nieznanych artystów zbadają konserwatorzy.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Wchodzący do katedry nie zobaczą odkryć – są w wyższych partiach świątyni, dodatkowo przysłonięte rusztowaniami (fragment nawy południowej jest odnawiany; prawa strona wejścia do katedry). Odkryte dekoracje malarskie są nad kaplicami Potockich i Szafrańców.

We wtorek komisja ekspertów, złożona m.in. z przedstawicieli Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), oceniła, że odkryte dekoracje powinny zostać zabezpieczone, a w przyszłości, w miarę możliwości eksponowane, tak by wierni i turyści mogli je podziwiać.

Jak mówił PAP konserwator zabytków Ignacy Jakubczyk, XV-wieczna dekoracja malarska to wielobarwny ornament geometryczny, zaś XVII-wieczne dzieło jest mniej różnorodne kolorystycznie. „Wydaje się, że to prawdopodobnie XVII-wieczne dzieło mogło być malowidłem figuralnym, być może przedstawiającym anioła, bo na fragmencie, który mamy, zdaje się widnieć skrzydło anioła” – zauważył konserwator.

Wnętrza katedry wawelskiej są odnawiane od 10 lat. W tym czasie dzieła sztuki odkryto m.in. za ołtarzem głównym i przy kaplicy Stefana Batorego.

„Bardzo cieszymy się z tego kolejnego odkrycia. To potwierdzenie, że historia malarstwa i architektury tej katedry jest bogatsza, niż nam się zdawało i niż to widzimy” – powiedział PAP proboszcz katedry na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki.

Zapowiedział też, że prawdopodobnie w przyszłym roku, w zależności od finansów, dojdzie do remontu kolejnych fragmentów ścian i sklepień świątyni. „Pewnie też coś odkryjemy” – podsumował proboszcz. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarzeNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -