16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W koszmarnym labiryncie

Ocena: 3.4
733

Autorzy filmu „Lokatorka” ukazują przebieg i okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Brzeskiej.

fot. materiały dystrybutora

W medialnych doniesieniach od początku lat 90. stale zawarte były informacje o niewyjaśnionych zabójstwach znanych osobistości, w tym wybitnych polityków, wojskowych, dziennikarzy i działaczy społecznych, m.in. Piotra Jaroszewicza i Andrzeja Leppera. Te domniemane wypadki, według opinii prokuratur, policji i sądów, były samobójstwami lub spowodowane zostały przez tzw. nieznanych sprawców. W związku z tym kolejne śledztwa z reguły umarzano.

Tak stało się ze śledztwem w sprawie zamordowania Jolanty Brzeskiej, działaczki samorządowej walczącej o prawa lokatorów wyrzucanych z warszawskich kamienic w okresie tzw. złodziejskiej dzikiej reprywatyzacji, mającej miejsce od końca lat 90. do 2010–2011 r. Ta bulwersująca sprawa została przez media nagłośniona, w efekcie czego powstała komisja śledcza. Do dziś jednak nie wykryto sprawców zabójstwa Brzeskiej.

Autorzy filmu „Lokatorka” ukazują przebieg i okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Brzeskiej. Zmieniono nazwisko głównej bohaterki, doskonale granej przez Sławomirę Łozińską. Przebieg akcji zgadza się jednak ze zdarzeniami znanymi z relacji świadków oraz reportaży i dokumentów. Ten dramatyczny dreszczowiec polityczny jest bardzo smutny i dołujący widzów emocjonalnie. Przypomina jakiś koszmarny labirynt absurdu, w którym jak we mgle poruszają się bohaterowie obrazu.

Autorzy utworu ukazują działania mafii przejmującej warszawskie kamienice komunalne z lokatorami na podstawie sfałszowanych dokumentów. W konsekwencji lokatorzy byli usuwani ze swoich mieszkań. W skład mafii wchodzili wysoko postawieni prawnicy, adwokaci, sędziowie, prokuratorzy, warszawscy mafiozi, urzędnicy państwowi i policjanci. To całe towarzystwo, działające przez lata bezkarnie, kierowane było przez funkcjonariuszy tajnych służb komunistycznych.

W „Lokatorce” głównym rozgrywającym jest osobnik zwany pułkownikiem, grany przez Jana Frycza. Nadzoruje on wszystkich osobników umoczonych w powyżej opisaną działalność, aby pilnowali swoich stref wpływów w warszawskich dzielnicach. W filmie zawarta jest sugestia, że Brzeska padła ofiarą porachunków mafijnych gangów. Twórcy utworu nie wskazali precyzyjnie sprawców zabójstwa. Dla widzów jest jednak oczywiste, że byli nimi wysłannicy skłóconych mafii. Smutny wniosek z filmu jest taki, że w Polsce po przemianach ustrojowych działały mafie przypominające Cosa Nostrę.

 

 


Lokatorka; Polska 2021; reżyseria: Michał Otłowski; aktorzy: Sławomira Łozińska, Irena Melcer, Barbara Jonak, Krzysztof Stroiński, Jan Frycz, Piotr Głowacki, Tomasz Sapryk, Emilian Kamiński, Marek Kalita, Marcin Czarnik, Andrzej Grabowski, Leszek Lichota i inni;

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter