2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie opery

Ocena: 0
1140

Od pewnego czasu w kinach pojawiają się pełnometrażowe filmy dokumentalne.

fot. Best Film

Związane jest to z coraz większą liczbą dokumentów produkowanych z reguły przez publiczne i prywatne stacje telewizyjne, a także przez niezależne firmy. Niektóre ze stacji specjalizują się nawet w realizacji dokumentów historycznych, przyrodniczych albo publicystycznych, o aktualnej tematyce społecznej i politycznej. Ważne miejsce w tej urozmaiconej produkcji zajmują filmy o wybitnych artystach czy sportowcach. Takim właśnie utworem jest „Pavarotti” o jednym z największych artystów opery XX w.

Film, zrealizowany przez amerykańskiego reżysera Rona Howarda, laureata Oscara i autora licznych, popularnych przebojów fabularnych rozmaitych gatunków, nie jest klasycznym dokumentem biograficznym. Opowiada o życiu i karierze Włocha Luciana Pavarottiego (1935-2007), widząc w nim przede wszystkim człowieka o danym od Boga wielkim talencie i równie wielkiej miłości do muzyki oraz pasji w propagowaniu sztuki operowej. Oglądamy więc sceny z występów na scenach największych światowych teatrów i słynnych plenerowych koncertów „Trzech Tenorów” oraz projektu „Pavarotti i przyjaciele”. Zyski z tych koncertów artysta przeznaczał często na cele charytatywne.

O śpiewaku mówią jego współpracownicy i przyjaciele. Z filmu wyłania się obraz człowieka kochającego sztukę, ludzi, rodzinę, kobiety i włoskie jedzenie. Dlatego zapewne życie artysty nie było wolne od dramatów osobistych. Pavarotti nie ukrywał, że zależy mu na propagowaniu klasycznej opery, zagrożonej przez zalew muzyki popularnej, głównie popu i rocka, oraz amerykański musical – ta muzyka, trafiająca przede wszystkim do młodzieży, była propagowana przez coraz potężniejsze media, płyty i nośniki elektroniczne. W filmie widzimy, w jaki sposób Pavarotti śmiało podjął obronę opery w konfrontacji z muzyką popularną: stał się operowym celebrytą, występował z gwiazdami rocka. Film Rona Howarda dokumentuje fakt, że Luciano Pavarotti wraz z innymi znanymi śpiewakami obronił tradycyjną operę w obiegu kultury współczesnej.


„Pavarotti”, film dokumentalny, USA/Wielka Brytania, 2019. Reżyseria: Ron Howard. Dystrybucja: Best Film

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter