4 lipca
poniedziałek
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W stolicy już 29 raz zagrają ORGANY ARCHIKATEDRY

Ocena: 5
907

Już tylko dni dzielą nas do rozpoczęcia 29 Festiwalu Muzyki Organowej w Warszawie. W tym roku podczas pierwszego koncertu zostanie wręczona Srebrna Piszczałka - nagroda środowiska muzyki sakralnej. W niedzielę, 3 lipca cykl koncertów zainauguruje Svitlana Pozdnysheva, najsłynniejsza organistka Lwowa, solistka Lwowskiej Sali Organowej, pianistka, klawesynistka.

"Festiwal ORGANY ARCHIKATEDRY w tym roku poza reprezentantką Ukrainy będzie gościł muzyków z Włoch, Szwajcarii, Finlandii i Polski. Jest to czołówka najwybitniejszych europejskich organistów i organistek. Serdecznie zapraszamy w każdą niedzielę od 3 lipca do 18 września 2022 do Katedry św. Jana na warszawskim Starym Mieście na koncerty" - opowiada Przemysław Kapituła, dyrektor festiwalu.

Kalendarz koncertów:

03.07 - Svitlana Pozdnysheva (Ukraina)
10.07 - Maria Erdman (Polska)
17.07 - Giovanna Tricarico (Włochy)
24.07 - Jean - Christophe Geiser (Szwajcaria)
31.07 - Fabio Ciofini (Włochy)
07.08 - Józef Kotowicz (Polska)
14.08 - Piotr Rachoń (Polska)
21.08 - Przemysław Kapituła (Polska)
28.08 - Giulia Biagetti (Włochy)
04.09 - Ennio Cominettio (Włochy)
11.09 - Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 - Toni Pussinen (Finlandia)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni.

 Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Poślubię cię sobie przez wierność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter