O ile na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta, o tyle w 2024 roku jest ich około 120, a liczba ta i tak nie jest wystarczająca.
Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Pisze o tym autor we wstępie do niewielkiej książki „Egzorcyzmy”. Pierwsza jej część przedstawia zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania, druga – istotne zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń. Jak podkreśla ks. Mariusz Rosik, historia chrześcijaństwa poświadcza, że wciąż toczy się duchowa walka z siłami ciemności o to, by Boże dzieci mogły trwać w miłości Boga, a przez to – w Nim samym. Skuteczną bronią w tym zmaganiu jest częste korzystanie z sakramentu pojednania, trwanie w łasce uświęcającej, przyjmowanie komunii świętej, modlitwa, lektura Pisma Świętego, trwanie we wspólnocie Kościoła, uciekanie się do Maryi i innych świętych.
Książka ukazała się w serii „Pszenica i Kąkol”, dotyczącej powiązań pomiędzy teologią, duchowością a praktyką życia chrześcijańskiego.
Ks. Mariusz Rosik
„Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka”
W drodze
Poznań 2024, 144 s.