5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: II Przegląd Filmów Misyjnych

Ocena: 0
1330

"Wysoko w Andach", "Piura", "Bosconia" czy "Pociągiem do Bram Pokoju" – to tylko niektóre z filmów dokumentalnych czekających na miłośników misji.

2016-02-21 22:54 
mag / Warszawa (KAI), sg
fot. mat. pras.

W Kinie "Praha" 22 lutego ruszy II Przegląd Filmów Misyjnych zorganizowany przez Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej. W ten sposób rozpoczyna ono nowy projekt: „Misje i okolice”, którego celem jest ukazanie w szerszym kontekście pracy polskich misjonarzy w różnych częściach świata.

– Poznać misje można właściwie jedynie poprzez uczestnictwo w nich. Niemniej poprzez emisję filmów dokumentalny chcemy nieco przybliżyć ludziom sytuację polskich misjonarzy i pokazać dzieła w które się angażują. Dzięki temu liczmy na obudzenie w widzach ducha misyjnego a zatem także poczucia odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła – powiedział abp Henryk Hoser, który sam przez 21 lat posługiwał w Rwandzie.

Przyznał, że choć nie wszyscy wyjadą na misję, każdy może wspierać misjonarzy swoją modlitwą, postem i jałmużną. 

Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony pracy polskich misjonarzy w Peru. Zaplanowano projekcję filmów „Wysoko w Andach”, „Piura”, „Bosconia” i „Misjonarki świeckie w Amazonii”. – Peru to bardzo zróżnicowany kraj w którym pracuje ponad 50 misjonarzy z Polski, w tym także z diecezji warszawsko-praskiej – powiedział dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marcin Iżycki, który był pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy Ad Gentes. Wspomniał, że jeden z filmów pokazuje również posługę wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

Drugiego dnia będzie można poznać bliżej pracę polskich duchownych na Wschodzie, zwłaszcza na Ukrainie i Białorusi. Z kolei trzeciego dnia będzie okazja spojrzeć w głąb Afryki. Jeden z filmów pokaże podróż pociągiem z Kasamy, miasta leżącego w Zambii do Dar es Salam w Tanzanii. Wśród wielu polskich misjonarzy obecni są tam m.in. księża salwatorianie. Tego dnia będzie można także poznać życie Masajów.

Ostatnie dwa dni to wieczory poświęcone Rajdowi Dakar. W czwartek biskup warszawsko-praski rozda wyróżnień osobom, które wspierają polskich misjonarzy.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje tygodnik "Idziemy".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17; Ps 119,157,160.161 i 165.166 i 168; Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter