1 kwietnia
środa
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: rozpoczął się festiwal "Gorzkie Żale"

Ocena: 0
1195

Pod hasłem "Wolna wola na rozdrożu" 10 lutego w Warszawie rozpoczęła się VII edycja festiwalu "Gorzkie Żale – Nowe Epifanie".

2016-02-11 23:22 
mip / Warszawa (KAI), sg

Do 20 marca na mieszkańców stolicy czekają wystawy, pokazy filmowe, koncerty, spektakle, debaty i warsztaty, które nawiązywać będą do odbywającego się w tym czasie w Kościele Wielkiego Postu. Inicjatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

W ciągu niespełna sześciu tygodni kościelnego Wielkiego Postu organizatorzy przygotowali dla warszawiaków szereg występów i spotkań, których motywem przewodnim będzie skrzyżowanie – dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych wielość możliwości. Motyw skrzyżowania wykorzystamy do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli.

"Hasłem tegorocznego festiwalu jest 'wolna wola na rozdrożu', a motywem przewodnim – skrzyżowanie. To jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Dla chrześcijan to nadzieja w wymiarze eschatologicznym. Dla innych – możliwość wyborów, jakich może dokonać każdy z nas" – czytamy w komunikacie zapowiadającym tegoroczną edycję wydarzenia. Organizatorzy poprzez różnorodny program chcą pokazać wielość postaw ludzkich w odniesieniu do współczesności.

Wydarzenia festiwalowe z cyklu "Gorzkich Żalów" odbędą się w Teatrze Studio, Teatrze Ochoty, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze IMKA, Muzeum Etnograficznym, Barze Studio, Kinie Atlantic oraz w kościele św. Anny. "Program został skonstruowany tak, by ukazać bogactwo tradycyjnych form teatralnych, jak i nowoczesnych form scenicznych w oparciu o utwory i zwyczaje staropolskie, ale też współczesne" – zapewniają organizatorzy.

Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich utworów: „Wyznawca” w reż. Natalii Korczakowskiej, na postawie tekstu „O ofiarowaniu Izaaka” (premiera 11 lutego), spektakl – słuchowisko w reż. Pawła Passiniegona na podstawie tekstu „Nawiedzenie Grobu” (premiera 4 marca), czy „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, w reż. Piotra Tomaszuka (premiera 20 marca).

W ramach akcji performatywnych planowane są: spektakl publicystyczny „Smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny” w reż. Jarosława Tumidajskiego (20-21 lutego), instalacja performatywna „RED CAPRET” w reż. Mirka Kaczmarka (20-21 lutego), „Ostatnia Wieczerza” w reż. Grupy SUPERMARKET(6 marca) i instalacja ”Mysterium” Igora Gorzkowskiego (21-28 lutego).

Melomani będą mogli posłuchać „Żołtarza Jezusów” w wykonaniu Adama Struga z 100-osobowym chórem Monodia Polska. W ramach sztuk wizualnych będzie można zobaczyć Coal Heart Mother – kapliczka – koksownik wg koncepcji Jakuba Szczęsnego (przez cały Festiwal).

Ponadto w każdy poniedziałek (15, 22, 29 lutego oraz 7 marca) odbędzie się przegląd filmów, a po każdej projekcji zaplanowano dyskusję moderowaną przez teologa kultury ks. prof. Witolda Kaweckiego. Organizatorzy zapraszają też na rekolekcje teatralne – cztery rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca).

27 lutego w Teatrze IMKA zaprezentowany będzie „Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium” – spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa.

W programie Festiwalu nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne, plastyczne prowadzone przez min. Towarzystwo W Przestrzeni.

Dyrektorem Festiwalu od 2014 roku jest Redbad Klijnstra, znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (reżyserował m.in. Historię przypadku Abi Morgan, z 2006 roku). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 roku TR Warszawa), grał w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego, także sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret warszawski (reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie, 2013).

Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Centrum Myśli Jana Pawła II jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Rozpoczęło swą działalność 1 kwietnia 2006 roku. Powstało by badać, dokumentować i w nowatorski sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II.

Szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej: www.gorzkiezale.pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 kwietnia

Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
Dziś w Kościele: środa, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 3,14-20.91-92.95; Dn 3,52-56; J 8,31-4
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
1 kwietnia – Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia (ul. Bonifacego 9, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter