28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wdzięk lalek i piosenek

Ocena: 0
1484

Spektakl zadziwia lekkością, wdziękiem i humorem zawartym w tekstach. Narracja jest bardzo czytelna, chociaż brak intensywnej dramaturgii.

fot. Marta Ankiersztejn/Teatr Lalka

Najnowsza premiera w warszawskim Teatrze Lalka przenosi nas w świat klasycznej baśni Charles’a Perraulta, przerobionej przez Hannę Januszewską w latach 70. XX w. na radiowe słuchowisko muzyczne z piosenkami Jerzego Wasowskiego. Dlatego lalkowe przedstawienie „Śpiącej królewny” jest otwierane i zamykane obrazem starego odbiornika radiowego, który może budzić prawdziwą nostalgię. Baśń została interesująco przełożona na język widowiska lalkowego. Spektakl zadziwia lekkością, wdziękiem i humorem zawartym w tekstach. Narracja jest bardzo czytelna, chociaż brak intensywnej dramaturgii. Realizatorzy postawili bowiem na dialogi, monologi i piosenki, które posuwają akcję do przodu. Klimat przedstawienia buduje więc siła słowa, pięknie zaprojektowane kukiełki i gra świateł. Warto także zauważyć, że poszczególni bohaterowie spektaklu zostali odpowiednio scharakteryzowani i skontrastowani.

Królewna została tu ukazana jako współczesna dziewczynka, która musi cierpliwie zmagać się z przeciwnościami. Tak więc w Teatrze Lalka baśń Perraulta została zrealizowana zgodnie z duchem oryginału, lecz w sposób odbiegający od kostiumowej sztampy i bez żadnych udziwnień oraz modnych dziś na scenach brutalizmów. Wspomniana oryginalność idzie w parze z subtelnością środków wyrazu i jasnością pozytywnego przesłania. Przedstawienie zapewne będzie cieszyło się powodzeniem wśród widzów familijnych. Rodzice powinni jednak współpracować z dziećmi i uczulać swoje pociechy na urok muzyki i tekstów wykonywanych na scenie piosenek. W przeciwnym razie spektakl może okazać się dla niektórych maluchów zbyt mało atrakcyjny.


Teatr Lalka w Warszawie. „Śpiąca królewna”. Hanna Januszewska według baśni Charlesa Perraulta. Reżyseria: Piotr Kurzawa. Muzyka: Jerzy Wasowski. Wykonawcy: Bartosz Budny, Rafał Derkacz, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek Mirosława Płońska- Bartsch, Olga Ryl-Krystianowska. Premiera: 7 września

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter