19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wędrówki Alicji

Ocena: 0
3319

Słynna dziewiętnastowieczna powieść dla dzieci Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów” doczekała się mnóstwa adaptacji teatralnych i filmowych, stając się kanonicznym dziełem europejskiej kultury popularnej.

fot. Magdalena Hueckel/Teatr Lalka

W XX w. od klasycznego filmu Disneya do coraz liczniejszych wersji tego utworu nadal oglądamy coraz bardziej wyrafinowane i rozbuchane ekranowe i sceniczne wizje plastyczne i muzyczne. W tym kontekście premiera „Alicji w krainie czarów” w Teatrze Lalka w Warszawie” jawi się jako niezwykle prosta, uboga, wręcz ascetyczna.

Aleksiej Leliawski, reżyser z białoruskiego Mińska, nie chciał konkurować z Disneyem, Timem Burtonem ani z grami komputerowymi. Zrealizował zwarte widowisko, w którym dorastająca Alicja, przekraczając cudowne drzwi, wkracza w krainę czarów i wyobraźni. W świecie tym spotyka coraz dziwniejsze postacie ludzkie i zwierzęce: uczoną Mysz, Kota, Karty do Gry czy podróżującego w czasie Szalonego Kapelusznika. W przedstawieniu te umowne postacie ukazane zostały jako niewielkie lalki, symbolizujące baśniowy i mityczny charakter spektaklu. Tego rodzaju aktorsko-lalkowa zabawa sceniczna pomyślana została jako impuls dla dziecięcych widzów w spotęgowaniu ich ciekawości i wyobraźni w podążaniu za Alicją i innymi bohaterami przedstawienia. Czy tak będzie – zobaczymy po kolejnych spektaklach. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji z klasycznego wydania powieści z 1865 r. oraz prac Olgi Siemiaszko z polskich edycji sprzed kilkudziesięciu lat.

 

Teatr Lalka w Warszawie. „Alicja w krainie czarów”. Adaptacja i reżyseria: Aleksiej Leliawski. Przekład: Małgorzata Buchalik. Scenografia i lalki: Martyna Kander. Wykonawcy: Anna Andrzejewska, Beata Duda-Perzyna, Tomasz Mazurek i inni. Premiera: 8 grudnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter