8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wesele czy pogrom

Ocena: 0
626

W ostatnich tygodniach przeżyliśmy medialne sabaty nienawiści do Polski, w tym gale wręczania nagród na festiwalu w Gdyni i nagrody Nike.

fot. materiały dystrybutora

Jednak Wojciech Smarzowski filmem „Wesele” pobił wszelkie rekordy tego rodzaju rasistowskiej nienawiści. Analogia do zrealizowanego przez niego kilka lat temu obrazu pod tym samym tytułem – satyry na obyczaje polskiej prowincji – okazała się powierzchowna i infantylna. Podobnie jak bluźniercze powołanie się na dzieło Wyspiańskiego z powodu tzw. rozrachunku z ciemnymi plamami polskiej historii.

Nowe „Wesele” zawiera bowiem bardzo ważny wątek, starannie ukrywany przed mediami podczas realizacji. Ukazane w odrażający sposób współczesne wesele w miejscowości niedaleko Łomży zamienia się nagle w upiorny sąd nad Polską, Polakami, katolikami i Kościołem.

Smarzowskiemu chodzi o zbrodnię w Jedwabnem z 1941 r., popełnioną na miejscowych Żydach, wokół której przez lata narosło mnóstwo niejasności. Współcześni weselnicy, prymitywni, chamscy i amoralni, porównywani są w filmie do mieszkańców Jedwabnego, którzy jakoby z ochotą mordowali żydowskich sąsiadów. Pełen pychy i buty reżyser, bluźnierczo kreujący się na współczesnego Wyspiańskiego, upaja się ukazywaniem Polaków jako podludzi, godnych tylko pogardy.

Główny bohater filmu, właściciel zakładu mięsnego koło Łomży, wydaje córkę za mąż. Ślub i wesele zmieniają się w koszmar, na głowę zamożnego przedsiębiorcy spadają bowiem kolejne problemy i afery.

Okazuje się, że wszyscy weselnicy i goście mają coś na sumieniu, nikt nie jest bez winy. Sędziwy ojciec bohatera, weteran AK, wspomina czas wojny, miłość do pięknej Żydówki i pogrom miejscowych Żydów, dokonany rzekomo z własnej woli przez polskich nienawistnych sąsiadów, za pozwoleniem przyglądających się radośnie Niemców.

Z czasem wszystkie splątane współczesne wątki zostają w filmie zepchnięte na dalszy plan przez obrazy owej zbrodni na Żydach na podobieństwo Jedwabnego. Smarzowski dopuszcza się tu upiornej analogii, porównuje bowiem obrazy uczestników wojennego pogromu ze współczesnymi weselnikami, sugerując tym samym wiszące dziś w powietrzu zagrożenie. Temu ma służyć także zestawienie postaci jednego z prowodyrów pogromu z wodzirejem na weselu, granym przez Arkadiusza Jakubika.

Smarzowski nie bawi się w filmie w żadne głębsze charakterystyki postaci ani zbiorowości, natomiast w antypolskim szale wali widzów negatywnymi emocjami jak łopatą czy nawet łomem. Bezczelnie i arogancko twierdzi w wywiadach, że za ten film wyleją się na niego pomyje.

Po premierze okazało się jednak, że większość recenzji w mediach jest entuzjastyczna, a to on wylał na widzów morze pomyj. Film dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej ze specjalnego funduszu, przyznanego poza zwyczajową procedurą. Okazało się więc, że państwo polskie wspiera antypolskie filmy. Wyspiański przewraca się w grobie!


Wesele. Polska, 2021; scenariusz i reżyseria: Wojciech Smarzowski; aktorzy: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Ryszard Ronczewski, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Chyra, Mateusz Więcławek i inni; dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter