20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka muzyka w Kobyłce

Ocena: 0
2866
We wnętrzach uznanego za perłę baroku kościoła Świętej Trójcy w Kobyłce już po raz szósty wystąpili światowej rangi artyści. Festiwal otworzył 9 czerwca występ sopranistki Olgi Pasiecznik, drugiego dnia repertuar na wielogłosową muzykę wokalną wykonał Zespół Proavitus.
Kolejnego dnia Polish Brass Quintet, zespół znakomitych instrumentalistów dętych, zaprezentował m.in. utwory Bacha i Haendla. Festiwal zakończył 16 czerwca występ jednego z najlepszych flecistów świata Łukasza Długosza.

W ciągu czterech dni w wypełnionej do ostatniego miejsca bazylice koncertów słuchało kilka tysięcy ludzi, którzy owacjami na stojąco nagradzali występy. – Artyści pytali, skąd mamy tak fantastyczną publiczność. Olga Pasiecznik czy Łukasz Długosz byli zaskoczeni przyjęciem – mówi Anna Szarek-Lisiewicz, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

– Większość słuchaczy to mieszkańcy okolic Warszawy, ale na koncerty przyjeżdżają też osoby z Wrocławia czy z Gdańska – mówi ks. prałat Jan Andrzejewski, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. – A my cieszymy się, że możemy umożliwiać słuchanie wielkich artystów także tym, którzy nie mają możliwości wybrania się do filharmonii, osobom mniej zamożnym czy poruszającym się na wózkach.

Uczestniczący w ostatnim koncercie abp Henryk Hoser SAC dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu, zwłaszcza Annie Szarek-Lisiewicz, za pasję i determinację.

– Jak udaje się zorganizować tak dużą imprezę kulturalną w Kobyłce? Po pierwsze trzeba liczyć na pomoc Pana Boga, po drugie na dobrych ludzi. Pani Ania jest wyjątkową osobą. Przeprowadziła się z Gdańska do Kobyłki, gdzie przed laty brała ślub. Sama jest uznaną wiolonczelistką. Zabiega o występy najlepszych artystów. Dziś kończy się festiwal, a od jutra zaczynamy przygotowania do kolejnego – chwali główną organizatorkę festiwalu ks. prałat Andrzejewski.

– Obecnie jesteśmy zalewani popkulturą. Kultura artystyczna jest częścią naszej narodowej kultury i musi być musi przez nas wspierana. Buduje duchowość i historię narodu – mówi Anna Szarek-Lisiewicz. Jak podkreśla, impreza nie mogłaby się odbyć bez udziału sponsorów.

W Kobyłce świętowano też drugą rocznicę wyniesienia barokowej świątyni do rangi bazyliki mniejszej. Mszę Świętą dziękczynną odprawił abp Hoser, który tym samym dziękował za 39 lat swojego kapłaństwa. Po Eucharystii abp Hoser poświęcił Dom Pielgrzyma. Budynek ma 15 pokoi z łazienkami i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przyjąć może 50 pielgrzymów. – Liczymy, że będą przybywać tu grupy modlitewne i pielgrzymi indywidualni. W bazylice jest całodzienna kaplica adoracji. W przyszłości planujemy rekolekcje ignacjańskie. W okolicy można odwiedzać miejsca Cudu nad Wisłą w Ossowie czy miejsce związane ze św. Faustyną w Ostrówku – zachęca do przyjazdu ks. prałat Andrzejewski.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy
Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter