19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Winni po latach

Ocena: 0
1095

Akcja telewizyjnej ekranizacji trzytomowej sagi rodzinnej Albeny Grabowskiej rozpoczęła się przed I wojną światową, a obecnie wydarzenia wkraczają w lata 60. XX w., czasy odwilży po 1956 r.

fot. TVP

Telewizja Polska w marcu 2019 r. rozpoczęła emisję serialu „Stulecie Winnych”. Teraz, po dwóch latach, w niedzielę 7 marca w TVP 1 nadany został pierwszy odcinek trzeciej serii. Pisałem w „Idziemy” o tym serialu po zakończeniu drugiej serii, po rozpoczęciu kontynuacji utworu dzielę się pierwszymi refleksjami, gdyż „Stulecie Winnych” z biegiem czasu staje się coraz ciekawsze. Akcja telewizyjnej ekranizacji trzytomowej sagi rodzinnej Albeny Grabowskiej rozpoczęła się przed I wojną światową, a obecnie wydarzenia wkraczają w lata 60. XX w., czasy odwilży po 1956 r. Trzecie pokolenie Winnych z Brwinowa po czasach międzywojennych oraz dramatycznych przeżyciach okresu okupacji i stalinizmu mogło wówczas zacząć względnie normalnie żyć…

Autorzy serialu dobrze zróżnicowali postawy przedstawicieli kolejnych pokoleń rodziny Winnych. Jedni wybierają naukę i zdobycie atrakcyjnego zawodu, jak siostry po maturze. Jedna z nich zdała do szkoły aktorskiej, a jej siostry, w tym Ewa, dostały się na medycynę. Wątek Ewy w ostatnich odcinkach staje się coraz ciekawszy, dziewczyna ta w czasie okupacji niemieckiej została uratowana z getta i adoptowana przez córkę seniora rodu Winnych. Obecnie, nie wiedząc o swoim pochodzeniu, Ewa czuje pewną obcość. Nie wie także, że jej przybrana matka jest szantażowana przez byłego męża, który w czasie okupacji zajmował się podejrzanymi interesami, a po wojnie po wyjściu z więzienia wstąpił do UB i interesował się Ewą. Ciekawe, jak potoczy się dalej wątek Ewy, gdyż w latach 60. losy uratowanych w czasach okupacji niemieckiej polskich Żydów były z różnych powodów dramatyczne…

Inni bohaterowie serialu są bardziej pasywni lub jednoznaczni w swoim postępowaniu. Niektórzy krytykują władze komunistyczne, chcąc w PRL-u tylko jakoś przetrwać. Jeszcze inni robią jednak kariery w swoich zawodach, a nawet w administracji i w partii. Mamy tu więc ciekawie nakreślony przekrój postaw społecznych w okresie gomułkowskiej odwilży. W kolejnych odcinkach poznamy dalsze losy bohaterów serialu, które toczyć się będą aż do współczesności, przez wszystkie dramatyczne okresy Polski Ludowej i III RP. Wówczas to zapewne wykrystalizują się ostatecznie poglądy potomków rodziny Winnych. Po zakończeniu emisji wrócę do tematu i podsumuję serial całościowo. Jest to bowiem ważne wydarzenie w repertuarze Telewizji Polskiej.

 

 


Stulecie Winnych. Serial TVP 1, 3 seria. Reżyseria – Piotr Trzaskalski, Michał Rogalski i inni. Wykonawcy – Jan Wieczorkowski, Arkadiusz Janiczek, Urszula Grabowska, Magdalena Wałach, Lesław Żurek, Stefan Pawłowski, Piotr Rogucki, Sonia Mietelica i inni. Emisja – TVP 1, niedziela, 20.10

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter