12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Winni po wojnie

Ocena: 5
1132

Z powodu zamknięcia kin w czasie pandemii życie filmowe przeniosło się do telewizji.

fot. TVP

Na niemal wszystkich kanałach telewizyjnych można było oglądać nowe i klasyczne utwory fabularne i dokumentalne oraz premiery i powtórki seriali. Miejmy nadzieję, że w miarę stopniowego otwierania sal kinowych sytuacja będzie się normowała i nastąpią ciekawe premiery. Na razie zadowalajmy się nowościami z kanałów telewizyjnych.

W niedzielne wieczory zakończona została emisja drugiej serii nowego polskiego serialu „Stulecie Winnych”, zrealizowanego na podstawie powieściowej trylogii pisarki pochodzenia bułgarskiego Ałbeny Grabowskiej. Historia kilku pokoleń rodziny Winnych spod Brwinowa zakończona została w tej serii w czasach stalinowskich. Ciąg dalszy ma nastąpić za kilka miesięcy. Pisałem w „Idziemy” dosyć krytycznie o odcinkach, których akcja rozgrywała się podczas okupacji niemieckiej. Było tam za dużo brutalnego spojrzenia na problemy stosunków polsko-żydowskich. Postacie Polaków zostały w większości nakreślone schematycznie, jako osobników prymitywnych i brutalnych. Odcinki, których akcja rozgrywała się po wojnie, miały jednak nieco inny charakter. Dlatego chciałbym skomentować te zmiany. Większość rodziny Winnych została po wojnie poddana prześladowaniom ze strony UB. Wątki tego rodzaju pojawiały się już w wielu polskich filmach i serialach, opowiadających o prześladowaniach w okresie stalinowskim. Tutaj jednak oglądaliśmy prześladowania z perspektywy trudnych losów licznej rodziny, w której każda osoba przeżywała dramatyczne problemy. Bliźniaczki Ania i Mania walczyły o ułożenie sobie życia, chroniąc bliskich i dzieci. Inni chcieli włączyć się w pracę w instytucjach powojennej Polski. Oglądaliśmy odrażające oblicze funkcjonariuszy UB i karierowiczów kontynuujących podejrzaną działalność z czasów okupacji.

Jaka jest zatem wymowa serialu? Czy nad bohaterami „Stulecia Winnych”, zgodnie z symbolicznym tytułem, wisiało fatum smutnego losu, czy też historia ta ilustruje tylko losy przeciętnej polskiej rodziny w XX w.? Nadawanie tego serialu w niedzielne wieczory w TVP 1, w czasie najlepszej oglądalności, świadczy o tym, że kierownictwo TVP uważa go za wart programowego eksponowania. Być może wynika to z ideowej doktryny obecnych władz. Ciekawe, jak potoczą się dalsze losy rodziny „Winnych”, których kontynuację do współczesności zapowiada TVP.

 


Serial TVP 1, „Stulecie Winnych”, sezon 2, Reżyseria: Piotr Trzaskalski, Michał Rogalski. Kierownictwo literackie: Ilona Łepkowska. Wykonawcy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj, Karolina Bacia, Stefan Pawłowski i inni. Emisja: niedziele, TVP 1

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter