21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wkrótce finał XXII Konkursu "Mój szkolny Kolega z misji"

Ocena: 4.8
114

W najbliższą środę, 22 maja, Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, organizator Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, serdecznie zaprasza uczniów, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców, którzy zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu na Jasną Górę, gdzie zwycięzcy otrzymają nagrody.

Fot. KEP

„Mój szkolny Kolega z misji” – finał 

Tego dnia w kaplicy Cudownego Obrazu odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, a następnie, o godzinie 12:00, uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu w auli kard. St. Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Na godzinę 13:30 zaplanowano obiad w Domu Pielgrzyma. Przybyli goście będą mieli możliwość zwiedzania klasztoru jasnogórskiego, wałów, skarbca oraz czas na modlitwę indywidualną.

Konkursowe zmagania rozgrywały się w pięciu kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej, charytatywnej oraz na scenariusz lekcji. W tej ostatniej kategorii brali udział nauczyciele.

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości polskich dzieci i młodzieży na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Konkurs przybliża kulturę i tradycję ludzi, wśród których żyją i pracują polscy misjonarze, a przede wszystkim ukazuje dzieciom wartości tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, bez względu na to, gdzie mieszka i jaki ma kolor skóry. Konkurs uczy także konkretnej solidarności z ludźmi o odmiennych poglądach, kulturze. Ponadto zapoznaje dzieci i młodzież z pracą polskich misjonarzy i misjonarek. 

Trwa akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji”

W czasie zbliżających się pierwszych komunii świętych trwa również akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji”. Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają, by jeden z dni Białego Tygodnia w parafii poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy. Poprzez włączenie się w nią, dzieci tworzą modlitewny łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Można także dokonać finansowego wsparcia ewangelizacji. Właśnie to wydarzenie kryje się pod hasłem „Dzieci komunijne dzieciom misji”. W tym roku akcja koncentruje się na haśle „Uczestniczę w misji Kościoła”, które ma pokazać dzieciom, że Kościół to nie budynek, lecz żywa wspólnota wszystkich wierzących w Chrystusa i pragnących do Niego przychodzić.

Aby być wielkim misjonarzem, takim jak św. Teresa z Lisieux, trzeba rozpocząć od Pierwszej Komunii Świętej. Dlatego was, drogie dzieci, drodzy rodzicie i opiekunowie, zapraszam serdecznie do akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji

– podkreślił ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieła Misyjnych w Polsce.

W ramach wydarzenia można przygotować w parafii misyjną dekorację, odprawić Mszę Świętą według formularza o ewangelizacji ludów, w modlitwie powszechnej pamiętać o zagadnieniach misyjnych, a w procesji z darami przynieść takie, które będzie można wykorzystać na pomoc misjom.

Jak podkreślają organizatorzy, możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert – „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Po odpowiednim przygotowaniu każde z dzieci otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert, po uzgodnieniu z rodzicami, mogą włożyć drobne ofiary. Następnie dzieci przynoszą zaklejone koperty w Dniu Misyjnym, by w procesji do ołtarza złożyć swój dar. W niektórych parafiach dzieci przynoszą ofiary w zrobionych przez siebie skarbonkach.

Otwarcie kopert lub skarbonek i policzenie datków powinno być dokonane wspólnie z przedstawicielami rodziców. Ofiary przesyła się bezpośrednio do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych na numer konta 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169 z dopiskiem „Dzieci komunijne dzieciom misji” z parafii… / ze szkoły… w … Wszystkie ofiary przekazane do PDM są przeznaczone na pomoc dzieciom do 14. roku życia na terenach misyjnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter