W kinie Italii mamy w ostatnich latach do czynienia z odrodzeniem świetnych tradycji tamtejszej komedii „po włosku”, często łączącej w sobie elementy dramatu.
W latach 50. i 60. XX wieku gatunek ten cieszył się wielką popularnością na świecie, także w Polsce, stanowiąc niejako specjalność włoskiej kinematografii. Tego rodzaju filmy reżyserowali najlepsi twórcy, a grali w nich wybitni aktorzy, jak Marcello Mastroianni, Alberto Sordi, Nino Manfredi, Ugo Tognazzi czy Victorio Gassman. I właśnie syn tego ostatniego, Alessandro Gassman, zagrał jedną z głównych ról w komedii „Jak Bóg da” Edoarda Falconego, która wchodzi na nasze ekrany. Film ten może być dobrym przykładem odrodzenia wspomnianego gatunku – z uwagi na znakomitą realizację i grę aktorów. Reżyser nie ukrywał w wywiadach, że inspirował się wielkimi tradycjami rodzimego kina. Najważniejszy jest jednak temat „Jak Bóg da” – satyra na włoskie liberalne światopoglądowo mieszczaństwo, które jak ognia boi się każdej religii, głównie katolicyzmu, a chwali się swoją, często wątpliwą, tolerancją.
Głową zamożnej rzymskiej rodziny jest despotyczny kardiochirurg, profesor medycyny, zdeklarowany ateista, który pewnego dnia ze zdumieniem dowiaduje się, że jego syn pragnie wstąpić do seminarium duchownego i zostać księdzem. Więcej, w tajemnicy przed rodziną uczęszcza na wieczorne zajęcia modlitewne i formacyjne, prowadzone przez charyzmatycznego księdza Don Pietro. Ksiądz Pietro znajduje drogę do młodzieży, łącząc otwartość i zrozumienie dla współczesnych obyczajów z wiarą i determinacją pracy misyjnej, bo tak trzeba nazwać współczesne głoszenie Ewangelii w Italii. Profesor, wzburzony informacją, pod maską tolerancji rozpoczyna rozpaczliwe i perfidne działania w celu skompromitowania ofiarnego duszpasterza. Dociera do Don Pietra i podając się za kogoś innego, wciąga go w niebezpieczną grę przebieranek, prowokacji i pozorów, godną najlepszych tradycji włoskiej commedii dell’arte. Film w miarę narastania dynamiki wydarzeń staje się naprawdę śmieszny, a kolejne sytuacje i gagi prowadzą do niespodziewanego zakończenia, cechującego się jednak poważnym morałem. Rodzina musi zacząć szanować religię.
„Jak Bóg da” („Se Dio Vuole”), Włochy, 2015. Reżyseria – Edoardo Falcone. Wykonawcy: Marco Giallini, Alessandro Gassman, Laura Morante, Ilaria Spada, Anna Foglietta i inni. Dystrybucja – Rafael Film
Mirosław Winiarczyk |