15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wokół "układu zamkniętego"

Ocena: 0
1485
Film "Układ zamknięty" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego cieszy się stale powodzeniem u widzów. Pisaliśmy o nim w "Idziemy" przed premierą, podkreślając, że został on nakręcony na podstawie kilku autentycznych spraw, które po 2000 roku wstrząsnęły Polską.
Chodziło o aferę zniszczenia firm trzech przedsiębiorców z Krakowa i komputerowej firmy Romana Kluski.

Film wywołuje także wielki oddźwięk w mediach, gdzie ukazuje się coraz więcej materiałów na temat poziomu korupcji naszego życia publicznego, a także niszczenia kolejnych niezależnych przedsiębiorców. Aktualne wydarzenia związane z aresztowaniami skorumpowanych urzędników i kontrowersyjne wyroki sądowe w ich sprawach wskazują, że atmosfera staje się coraz bardziej gorąca. Toczy się bowiem dziwna walka polityczna. Do ataku ruszyli przeciwnicy „Układu zamkniętego”. W tygodniku „Newsweek” ukazał się artykuł „Układ oskarżonych i sponsorów” (jednym z autorów był dziennikarz wyróżniony przez SDP w 2008 roku Hieną Roku), wymierzony przeciwko producentom filmu. Artykuł sugeruje, że zbierając fundusze na realizację filmu, jego twórcy mieli wziąć niewielkie sumy od sponsora zamieszanego w nieuczciwe interesy. Przypomnijmy, że producenci filmu nie otrzymali dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pomimo trzykrotnie składanych wniosków. Musieli zatem zwrócić się do ludzi biznesu o poparcie.
Atak „Newsweeka” wywołał odpowiedź producentów i scenarzystów, którzy uznali go za nieuczciwy i kłamliwy. Zapowiedzieli skierowanie sprawy do sądu. Producentów poparł prezydent organizacji Pracodawcy RP dr Andrzej Malinowski, który na specjalnej konferencji prasowej potępił nieuczciwe ataki na film, będące w jego rozumieniu częścią utrudniania działalności niezależnej polskiej przedsiębiorczości. Zwrócił się ze specjalnymi listami do premiera i prezydenta RP. Warto zatem uważnie przyglądać się wydarzeniom związanym z dystrybucją i medialnymi sporami wokół „Układu zamkniętego”. Scenarzyści filmu zapowiadają już „Układ zamknięty 2”.

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -