26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Września: uczniowie elektronika nagrali film o kard. Wyszyńskim

Ocena: 3.5
1119

Młodzież z parafii św. Jadwigi Królowej we Wrześni i miejscowego Zespołu Szkół Politechnicznych nagrała film o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim. –„Nie wkuwaliśmy scenariusza na blachę. Staraliśmy się wypaść naturalnie, ubrać to wszystko we własne słowa” – mówią młodzi twórcy.

fot.www.archidiecezja.pl

W nagranie włączyła się niemal cała klasa – od tego roku szkolnego już III TEp. Pomysł zrodził się spontanicznie. Najpierw były wyjazdy do miejsc związanych z kard. Wyszyńskim, także do miejsc jego uwięzienia. Były też rozmowy na lekcjach religii. W pewnej chwili pojawiła się myśl, żeby zrobić film o Prymasie. Rzucona luźno spodobała się klasie. Scenariusz napisał ks. Leszek Zych, wikariusz u św. Jadwigi i katecheta we wrzesińskim „elektroniku”.

W trakcie wypowiadania tekstów skupialiśmy się na odpowiedniej intonacji, jednak po próbach przychodził moment namysłu. Jednak słowa, które wypowiadał Prymas umacniają w wierze i są zawsze aktualne, ponieważ wypływają z mądrości  świętego człowieka

– mówi Adrian, który wcielił się w postać kard. Wyszyńskiego.

Jak dodaje, rolę potraktował poważnie. Wieczorami oglądał filmy z kard. Wyszyńskim, starając się potem do niego upodobnić. Film nosi tytuł „Między nami”, by podkreślić, że kard. Wyszyński był i jest blisko ludzkich spraw i człowieka, także ludzi młodych.

Nie mieliśmy negatywnych komentarzy, za to pozytywnych było bardzo dużo

– stwierdzają młodzi twórcy przyznając, że ich film spotkał się też z dobrym odbiorem parafian i znajomych, a także rodziców, którzy mocno wspierali ich w przedsięwzięciu.

Nigdy nie śpiewałem, wstydziłem się. Tutaj śpiewam i idzie mi całkiem dobrze

– wyjaśnia Dominik, który w filmie występuje w dwóch rolach – diabła i właśnie śpiewającego aktora.

Młodzi twórcy korzystali z dostępnych im środków i miejsc. Kolejne ujęcia nagrywali smartfonem. Nie wszystkich widać w kadrze, część zajmowała się plenerami, montażem, dźwiękiem, innymi licznymi sprawami technicznymi. Obecnie są w trakcie przygotowywania kolejnego filmu o kard. Wyszyńskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter