3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienia z Zamojszczyzny

Ocena: 0
1758

W TVP 1 zobaczyliśmy film dokumentalny „Mała zagłada” Natalii Korynckiej-Gruz. To ważna premiera.

fot. Eureka Studio

Utwór wpisuje się bowiem w gorące debaty na temat oskarżeń rzucanych na Polskę przez międzynarodowe media o odpowiedzialność za dokonane przez Niemców w czasie wojny masowe mordy na ludności żydowskiej. Polski głos o prawdziwej martyrologii Polski i Polaków w czasie okupacji niemieckiej jest niemal niesłyszany. Dzieje się tak z uwagi na brak edukacji dzieci i młodzieży w tych sprawach w krajach europejskich i USA oraz świadome wmawianie tamtejszym społeczeństwom, że w czasie II wojny światowej cierpiała tylko ludność żydowska. Do tego większość rodzimych mediów i produkcji kulturalnych (książki, tzw. prace naukowe, filmy, przedstawienia teatralne itd.) w poważnym stopniu powiela krzywdzące dla Polski opinie. Dlatego coraz liczniejsze głosy mówiące prawdę przebijają się z trudem.

Film „Mała zagłada” oparto na wspomnieniach dokonywanych przez Niemców barbarzyńskich pacyfikacji w 1943 r. wielu wsi na Zamojszczyźnie. Ofiarami byli chłopi i miejscowa inteligencja. Pisarka Anna Janko rozmawia ze swoją matką Teresą, dziś 81-letnią, która jako dziewczynka cudem przeżyła spalenie wsi i była świadkiem zamordowania ojca. W rozmowie bierze udział córka pisarki Zuzanna. Rodzinne refleksje na temat cierpień i powojennych traum przeplatane są wstawkami animowanymi, w których pacyfikacje obserwujemy oczami dziecka. W filmie ukazane zostały cierpienia i ofiary ludności polskiej, katolickiej, prezentowane na tle trwającej wówczas zagłady narodu żydowskiego. Wniosek z tego ważnego obrazu jest jednoznaczny: ofiarami terroru niemieckiego była zarówno ludność polska, jak i żydowska.

 

„Mała zagłada”, film dokumentalny, Polska, 2018. Scenariusz: Natalia Koryncka-Gruz, Anna Janko (na podstawie własnej książki „Mała zagłada”). Reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz. Emisja: 3 kwietnia
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter