19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyjątkowy maryjny wizerunek w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ocena: 0
2055
Z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w polskim Kościele zwanego także świętem Matki Boskiej Zielnej, Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało pokaz specjalny wyjątkowego obrazu. 20150812 12:25
pra / Kraków (KAI), sg


To Matka Boska z Dzieciątkiem z kościoła w Paczółtowicach koło Krzeszowic, jeden z najpiękniejszych wizerunków maryjnych gotyckiego malarstwa tablicowego w Małopolsce. Słynący cudami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Paczółtowic można oglądać w Ośrodku Kultury Europejskiej – EUROPEUM w Krakowie od 11 sierpnia do 18 października 2015 r.

Pokaz obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem inauguruje nowy cykl Muzeum Narodowego w Krakowie pod nazwą Cudowna Moc Sztuki. Z okazji pokazu Madonny z Paczółtowic w Europeum MNK podjęło współpracę z Instytutem Dziedzictwa, organizatorem Cudownej Mocy Bukietów. – Wdzięczna jestem pani Lilianie Sonik, że zaproponowała włączenie Muzeum do projektu, umożliwiając nam uświadomienie publiczności „cudownej mocy sztuki”. Rozpoczynamy więc nowy cykl w Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach którego pokażemy m.in. wizerunek Matki Boskiej w wieńcu kwiatów Jana Brueghela st., a także wybitne „ kwietno-łąkowe” dzieła z prywatnych kolekcji – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Pracownicy Europeum zapraszają do odwiedzenia oddziału MNK szczególnie w najbliższą niedzielę 16 sierpnia. – Przygotowaliśmy na ten dzień mnóstwo atrakcji związanych tematycznie z obrazem Madonny z Paczółtowic i świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – zapowiada Marta Bosak z MNK. Na początek dr Piotr Klepacki opowie o roślinach noszących tak wdzięczne nazwy, jak Warkocze Matki Bożej, Pantofelki Najświętszej Panienki czy Rękawiczki i Naparstki Matki Boskiej. Stefania Gawor, sołtyska wsi Podstolice, przybliży zwyczaje związane z tworzeniem zielnych bukietów i lecznicze właściwości ziół w nich zawartych, natomiast Agnieszka Stój, florystyka, nauczy dorosłych i dzieci, jak zrobić bukiety i wiązanki z polskich ziół i kwiatów. Atrakcją dnia będzie koncert Joanny Słowińskiej z zespołem (godz. 11.00).

Pracownicy MNK przypominają, że tego dnia, jak we wszystkie niedziele, wstęp do Europeum jest bezpłatny.

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Paczółtowic namalowany został temperą na desce lipowej, datowany na lata 1460-1470, stanowił pierwotnie korpus gotyckiego tryptyku. Dziś jest ozdobą barokowej nastawy ołtarza głównego w XV-wiecznym drewnianym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach.

Maryja, trzymająca na prawej ręce małego Jezuska, stoi na łące pełnej kwiatów i ziół, za plecami ma leśny gaj, a u stóp – sierp księżyca. Postać Matki Boskiej otaczają promienie słoneczne. Całości dopełniają dwa małe anioły w górnych narożach obrazu trzymające banderole z tekstem antyfony maryjnej.

Obraz jest jednym z nielicznych przykładów przechowania gotyckiego malowidła ołtarzowego w miejscu jego przeznaczenia. Nieprzerwana obecność wizerunku Matki Bożej w ołtarzu wynika prawdopodobnie z kultu, jakim cieszył się od dawna. Otaczająca go aura cudowności usankcjonowana została poprzez akt koronacji obrazu koronami biskupimi 27 maja 2001 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter