16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyprawa na Księżyc

Ocena: 0
974

Autorem filmu „Moonfall” jest Roland Emmerich, reżyser głośnego utworu „Dzień niepodległości” (1996 r., kontynuacja w 2016 r.) oraz wielu innych obrazów z gatunku współczesnej fantastyki. Można zatem założyć, że ma on doświadczenie w realizacji tego rodzaju komercyjnych dzieł, przepełnionych obrazami różnorodnych kataklizmów i ataków kosmitów na ziemię.

Wiemy doskonale, że takie produkcje, obliczone na masową widownię, mają o wiele większy wpływ na odbiorców aniżeli tzw. wybitne dzieła sztuki, które, niezależnie od ich wartości artystycznej, w kinach studyjnych ogląda znacznie mniej ludzi.

W „Moonfall” odnajdujemy mnóstwo wątków i symboli bardzo dziś aktualnych, związanych z zagrożeniami życia na naszej planecie, widmem powszechnego kataklizmu oraz narastającego ludzkiego strachu i paniki. Coś nam to przypomina… Wizje płynących z kosmosu zagrożeń pojawiały się często w literackich i filmowych utworach w XX w., jednak nigdy nie osiągały tak wielkiej siły emocji i sugestii. Teraz w zamierzeniach autorów nowych produkcji mniej liczy się elementarne poczucie prawdopodobieństwa i logiki, a bardziej nagromadzenie efektów specjalnych i dążenie za wszelką cenę do optymistycznego końcowego przesłania. Jednak mimo komiksowej, nieprawdopodobnej akcji, film Emmericha zawiera pewne wątki interesująco rezonujące w aktualnej rzeczywistości.

W „Moonfall” bohaterowie muszą stawić czoła narastającemu kataklizmowi. Okazuje się bowiem, że Księżyc został nagle wytrącony ze swojej orbity i leci w kierunku Ziemi. Zderzenie z naszą planetą grozi zagładą ludzkości. Zostało niewiele czasu na działanie, wszystkie amerykańskie sztaby zaczynają intensywnie pracować. Jo, szefowa NASA, wraz z Brianem, byłym astronautą po przejściach, podejmują nietypowe działania. Po początkowych wahaniach biorą pod uwagę sugestie pozornie szalonego naukowca amatora, badacza zjawisk paranormalnych, specjalisty od tzw. teorii spiskowych, który uważa, że Księżyc znalazł się pod wpływem tajemniczych istot z kosmosu, od wieków planujących zagładę ludzkości. Jo i Brian na własną rękę doprowadzają do wyprawy na Księżyc, podczas której dochodzi do emocjonującej walki, przepełnionej niesamowitymi efektami specjalnymi. Najważniejszy wydaje się jednak fakt, że owa teoria spiskowa okazała się o dziwo prawdziwa, satanistyczne twory istotnie zagrażały ziemi.

Autorzy połączyli tu więc powikłane wątki fantastyczne z metafizycznymi. Sugerują bowiem, że w dzieje Ziemi i ludzkości na dobre wmieszał się szatan! Można oczywiście zarzucać filmowi infantylizm i nieprawdopodobieństwo (jak to w fantastyce), lecz nie sposób zaprzeczyć, że film Emmericha współbrzmi z aktualnymi niepokojami ludzkości.

 


Moonfall”, USA – Kanada – Chiny; 2022; reżyseria: Roland Emmerich; aktorzy: Halle Berry, Patrick Wilson, John Bradley, Charlie Plummer, Carolina Bartczak i inni; dystrybucja – Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter