25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa IPN o kard. Stefanie Wyszyńskim

Ocena: 4
2414

Biograficzną wystawę „Stefan Wyszyński” przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja jest dostępna w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis 3 codziennie od 8.00 do 20.00. Wstęp wolny.

fot.www.edukacja.ipn.gov.pl

Wystawa jest zaproszeniem do zapoznawania się z życiem i dziełem Prymasa Tysiąclecia.

Starałem się, żeby wystawa przemawiała przede wszystkim obrazem, a więc fotografiami archiwalnymi. Część z nich została poddana cyfrowej koloryzacji tam, gdzie mamy cytaty z pism, bądź homilii Prymasa Wyszyńskiego. Pozostałe zdjęcia są monochromatyczne, czyli czarno-białe. Zdjęcia są uzupełnione o tekst opisujący życie

– mówił autor wystawy Artur Kolęda z IPN.

Ekspozycja kładzie nacisk na życie kardynała Wyszyńskiego w latach 50. i 60. : okres aresztowania, Ślubów Jasnogórskich, Wielkiej Nowenny i 1000-lecia chrztu Polski. Kapłan do końca życia nosił przy sobie i starał się realizować 10 zasad, które spisał jeszcze w seminarium.

Punkt 1. Mów mało, żyj bez hałasu, cisza, 2. Czyń wiele lecz bez gorączki, spokojnie, 3. Pracuj systematycznie, 4. Unikaj marzycielstwa. Nie myśl o przyszłości, to rzecz Boga, 5. Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie należy. Życie jest celowe, a więc i każda w nim chwila, 6. We wszystkim wzbudzaj dobrą intencję, 7. Módl się często wśród pracy. „Beze Mnie nic nie możecie uczynić” – to już oczywiście słowa Pana Boga, 8. Szanuj każdego, gdyż jesteś odeń gorszy. Bóg pysznym się sprzeciwia, 9. Wszelką mocą strzeż swego serca, ponieważ z niego wypływa życie, 10. Miłosierdzie Boże na wieki wyśpiewywał będę

– wymienił Artur Kolęda.

Wystawę „Stefan Wyszyński” można oglądać w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce na Bielanach codziennie od 8.00 do 20.00.

Agata Pniewska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter