7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z bankowych zbiorów

Ocena: 0
1490

Ponad trzydzieści dzieł sztuki współczesnej oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Zbiory po raz pierwszy zaprezentowane zostały szerszej publiczności. Ekspozycja jest częścią obchodów stulecia PKO BP.

fot. Sylwia Uryga/Idziemy

Kolekcja, za której kształt odpowiadała kurator i krytyk sztuki Anda Rottenberg, powstała w 1998 r. Na co dzień zdobi wnętrza Centrum Finansowego Puławska na warszawskim Mokotowie. W jej skład wchodzi w sumie 78 prac trzydziestu twórców. Wśród nich jest m.in. przygotowana na specjalne zamówienie sześciotonowa rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Drzewo wiadomości dobrego i złego”.W MNW możemy oglądać obrazy i rzeźby reprezentujące trzy pokolenia polskich artystów: od nestorów – Jacka Sempolińskiego (ekspresyjne „Ukrzyżowanie u św. Anny w Kazimierzu”), Zbigniewa Makowskiego, Jana Tarasina czy Stefana Gierowskiego, poprzez artystów pokolenia Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik (prowokujące „Desenie”), po najmłodszą grupę, która kończyła studia już w latach 80., jak Olga Wolniak (jeden z jej wspaniałych kobierców), Ryszard Grzyb czy Jarosław Modzelewski.

Ekspozycja jest owocem długoletniej współpracy MNW i PKO BP. Bank był mecenasem wielu wystaw, m.in. ostatniej ekspozycji „Krzycząc: Polska!”. Wśród wydarzeń towarzyszących na szczególną uwagę zasługują spotkania z artystami, których prace znajdują się w kolekcji PKO BP. Pełen program wydarzeń dostępny jest na mnw.art.pl./su

 

Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 5 kwietnia – 30 czerwca
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter