28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z dziejów bezpieki

Ocena: 5
1055

Polityce władz bezpieczeństwa od czasów Władysława Gomułki aż do 1989 r. poświęcony jest majowy numer „Biuletynu IPN”.

O donosach i podsłuchach jako głównych narzędziach działań SB pisze historyk Filip Musiał. Wyjątkowej aktywności służb na „odcinku amerykańskim” poświęcono dwa artykuły. Patryk Pleskot opisuje nieznane szerzej włamanie (!) funkcjonariuszy kontrwywiadu do konsulatu USA w Krakowie, a nawet złamanie przez nich szyfrów, a Paweł Skubisz – działania SB wobec CIA na przykładzie działalności szpiegowskiej skazanego na 25 lat więzienia dyplomaty i pracownika MSZ Bogdana Walewskiego, którego wymieniono za agenta PRL Mariana Zacharskiego.

Profesor Robert Klementowski pisze o działalności esbeków w zakładach pracy. Ich celem było śledzenie autorów wrogich ustrojowi napisów, przeciwdziałanie strajkom i niegospodarności. SB chciała też sprawować rząd dusz w harcerstwie. Pisze o tym Marcin Kapusta w artykule „Harcerze pod obserwacją, harcówka na podsłuchu”.

O tych, którzy zdradzili resort, i ich losie pisze Monika Komaniecka-Łyp, a Daniel Wicenty przypomina nielegalne biznesy prowadzone przez funkcjonariuszy, z których najbardziej znana była akcja pod kryptonimem „Żelazo”. Historyk Adam Dziurok w tekście „Służba Bezpieczeństwa a sumienie kapłańskie” pisze o działaniach funkcjonariuszy zmierzających do „uśpienia sumień” księży i przekonania ich, że współpraca z SB nie narusza ich godności osobistej, zasad moralnych i sumienia, nie szkodzi Kościołowi, a może wręcz przyczyniać się do normalizacji stosunków Kościół–państwo.

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB przypomina sylwetkę salezjanina ks. Michała Winiarza, „który zakpił z Wydziału ds. wyznań”. Są też artykuły dotyczące III powstania śląskiego, pogrzebu Prymasa Tysiąclecia i zamachu na życie Jana Pawła II.

Dobra lektura dla wszystkich interesujących się historią PRL.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter