24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z połączenia wiary, sztuki i biznesu - Targi SACROEXPO

Ocena: 0
3866

XIX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie. Ta, jedyna w swoim rodzaju impreza to nie tylko wydarzenie komercyjne, ale też kulturalne. Kolejna edycja już od 11 do 13 czerwca w Targach Kielce.

fot. materiały prasowe

Sacroexpo już od ponad 18 lat stanowi wspaniały dowód na zgodne koegzystowanie sfery sacrum z biznesem. Kielecką wystawę odwiedza corocznie 5 000 gości. Oprócz bogatej oferty produktów dedykowanych kościołom, mają oni możliwość zapoznania się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wśród wystawców nie zabraknie przedstawicieli firm specjalizujących się w budownictwie, architekturze i rewitalizacji obiektów i nekropolii. Na gości targów czeka przegląd szat i naczyń liturgicznych, a także pełen wachlarz wydawnictw religijnych. Podczas ubiegłorocznej edycji, swoją ofertę przedstawiło ponad 280 wystawców z 13 krajów całego świata: Polski, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Ukrainy, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Niemiec, Macedonii, Grecji, Portugalii i Słowacji. O wyjątkowości targów nie świadczą jednak jedynie imponujące statystyki. Na powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych mamy bowiem możliwość obserwacji koegzystencji dwóch skrajnych obszarów: sacrum i biznesu.

 

Poszukiwanie Boga w dziele ludzkich rąk – Per Artem ad Deum 2018

Aleksander Sokurov i prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski dołączyli do grona uhonorowanych Medalem Papieskiej rady ds. Kultury Per Artem ad Deum, którego wręczenie od lat odbywa się Tragach Kielce. Podczas konferencji spotkają się z fanami swojej twórczości. Słowo wstępne na temat sacrum w sztuce filmowej wygłosi Ks. Marek Lis, teolog, członek jury ekumenicznego na festiwalach filmowych między innymi w Cannes. Jego prelekcja poprzedzi rozmowy przeprowadzone: przez bp. Michała Janochę – historyka sztuki z ks. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim, profesorem filozofii, odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Irinę Tatarovą – analityczkę i badaczkę kina z Aleksandrem Sokurovem, rosyjskim reżyserem i scenarzystą, decyzją Europejskiej Akademii Filmowej zaliczonym w poczet 100 najlepszych reżyserów. W programie konferencji zawiera się także wykład o. Michała Legana na temat twórczości największych reżyserów filmów z elementami sacrum. Podsumowanie każdej z rozmów, będą odpowiedzi na pytania uczestników konferencji. Zakończeniem konferencji będzie pokaz filmu laureata medalu.

 

Dialogi o religii

Kościół jako wspólnota od zawsze jest tematem, który inspiruje i wywołuje emocje. Pierwsza edycja konferencji zainicjowanej i objętej patronatem przez prezydenta miasta Kielce – Wojciecha Lubawskiego poświęcona została dylematom związanym z rolą kościoła i jego członków we współczesnym świecie. Rozmawiać będą autorytety: s. Małgorzata Chmielewska, Tomasz Terlikowski oraz ks. Mirosław Tykfer.

 

Muzea dla każdego, czyli sztuka bez barier

Konferencja  „Muzea naszych czasów” na stałe weszła do kanonu wydarzeń towarzyszących targom SACROEXPO. Tegoroczna edycja zapowiada się jednak wyjątkowo. Zgodnie z duchem czasu, będzie o innowacjach. O zmianach na lepsze, czyli muzeach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Organizatorzy postarają się ukazać sposoby, dzięki którym odbiór sztuki przez osoby z dysfunkcjami stanie się nie tylko możliwy, ale przede wszystkim satysfakcjonujący. Mało tego: w ramach spotkania muzealników zyskają także osoby pełnosprawne, które dzięki technologiom zaprezentowanym podczas spotkania, będą mogły odkryć nowe dla siebie sposoby postrzegania dzieł sztuki. Forma konferencji, po raz drugi w całej historii wydarzenia, przybierze postać warsztatów. Współorganizatorem jest Pracownia Projektowa „Sowa-Szenk”, specjalizująca się w projektowaniu wystaw muzealnych.

 

Dom dla krzyża

Podczas targów odbędzie się także akcja informacyjno-edukacyjna „Dom dla Krzyża”. Kamieniarze ze Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej w woj. świętokrzyskim odnowią zabytkowy krzyż przydrożny z Brześcia k/Pińczowa i wraz z Targami Kielce postarają się znaleźć dla niego nowy dom.

Zapraszamy do odwiedzenia targów od 11 do 13 czerwca. Szczegółowy program będzie dostępny na www.sacroexpo.pl

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter