28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Poznania do Szkocji

Ocena: 0
1272

Czytelnicy książek, przekonani, że czytanie to czynność ważna, a nawet niezbędna do życia, lubią zwykle powieści, których bohaterowie również czytają.

A im bardziej odbiorcy, zanurzeni w słowach, czują się wśród okupujących rzeczywistość ruchomych i nieruchomych obrazków jak dinozaury, tym większą więź odczuwają z innymi dinozaurami, napotykanymi w księgarniach i w bibliotekach, w pociągu i w autobusie. A także z czytającymi postaciami literackimi.

Taka właśnie serdeczna więź buduje się podczas lektury dziejów pewnej poznańskiej rodziny. Nie, w tym wypadku nie chodzi o Borejków. To inna rodzina, choć duchowo spowinowacona z bohaterami „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, a nosząca wiele mówiące i, rzecz jasna, literackie nazwisko: Niziołkowie. Mieszkają na poznańskiej Wildzie, dzieci uczą się w wildeckich szkołach, a do kościoła chodzą do dominikanów. Mają niezwykłe, tolkienowskie imiona (troje zaś bratanków głównej bohaterki to Miłosz, Herbert i Wisia).

Nie byłoby Niziołków bez Borejków, ale jeszcze bardziej bez Drużyny Pierścienia – i dziesiątków innych bohaterów książek, którymi żyją Niziołkowie. Koneser mógłby rzec, że to książki od Sasa do Lasa: Tolkien, Kaczmarski, Chmielewska, Nienacki – i jeszcze Harry Potter, gorąco broniony. To tylko uwiarygodnia realizm rodziny czytającej wszystko i od zawsze. Tak przecież czytamy, latami mieszając to co „wysokie” z literaturą płytszą, popularną, rozrywkową. Kto czyta, łapie prawie każdy zadrukowany kawałek papieru.

Ważnym – i z biegiem wydarzeń coraz ważniejszym wątkiem – jest powołanie i droga kapłańska syna Niziołków, Janka, najpierw w Poznaniu, potem w Szkocji. Polski kapłan wśród polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich – temat to arcyciekawy.

Czytanie tych książek teraz, w 2016 r., jest cenne jeszcze z jednego powodu – cykl często przywołuje o. Jana Górę i jego wpływ nie tylko na świeckich poznaniaków, ale także księży, którzy dojrzewali wraz z nim lub byli jego wychowankami. Dziś te odniesienia dopełniają obrazu o. Góry jako centralnej postaci w najnowszej historii Poznania.

Mamy więc sagę, bo dzieje Niziołków przedstawione są w dwóch tomach, trzeci jest gotowy do druku, a w przygotowaniu już czwarty. Jej bohaterem jest czytająca, kochająca się, silna – mimo różnych dramatycznych wydarzeń – rodzina. Rodzina, dla której po Bogu najważniejsza jest Polska i rodzinna więź. Ktoś nazwał to realizmem magicznym. A to przecież lubimy…

 

Małgorzata Klunder, „Robert i Róża. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej” i „Droga do Achtoty. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej”, Wydawnictwo Replika, 2015   

Izabela Jurek
Idziemy nr 9 (543), 28 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter