2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaczyna się cykl spotkań śpiewaczych w Warszawie. Pierwsze nabożeństwo jeszcze w listopadzie.

Ocena: 4.9
3209

W niepozornym warszawskim kościele Przemienienia Pańskiego ufundowanym przez Jana III Sobieskiego po raz kolejny będą wybrzmiewać tradycyjne polskie pieśni nabożne. Z inicjatywy świeckich wspieranej przez ojców kapucynów raz w miesiącu aż do kwietnia 2023 będą odbywały się spotkania śpiewacze. To wyjątkowa forma modlitwy, która w ostatnim czasie przeżywa swoisty renesans. Patronat medialny nad cyklem objął tygodnik "Idziemy".

fot. materiały Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa

Ze względu na przypadający 2 listopada Dzień Zaduszny, miesiąc ten jest czasem zadumy, refleksji i szczególnej modlitwy za zmarłych. W piątek 18 listopada o 19:15 w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) przy ul. Miodowej 13 w Warszawie właśnie z tą intencją będą śpiewane tradycyjne pieśni żałobne podczas pierwszego spotkania śpiewaczego z cyklu „Zanieście Mu pieśń niesłychaną”.

Patronat Honorowy nad spotkaniami objął Jego Ekscelencja Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski i przewodniczącego Komisji KEP ds. kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. O terminach następnych nabożeństw organizator będzie informować bezpośrednio po nich, a także w mediach społecznościowych. Temat przewodni każdego z 5 spotkań będzie związany z tajemnicą przeżywaną w danym momencie roku liturgicznego. To okazja, by lepiej zrozumieć liturgię poszczególnych okresów, a także zaczerpnąć ze skarbca kultury polskiej i doświadczyć śpiewu jako nieodłącznego elementu modlitwy chrześcijańskiej.

Rozważanie poszczególnych tajemnic roku liturgicznego również poza Mszą, na modlitwie śpiewem, może przyczynić się do głębszego rozumienia liturgii. Obecnie w jej trakcie często nie ma wystarczającej przestrzeni, by utwory mające nawet kilkanaście strof mogły być wykonywane w całości. A warto mieć na uwadze, że cykl, który przygotowujemy to regularne nabożeństwa, a nie koncerty. Mamy zatem do czynienia nie z formułą muzealną, a w pełni żywą – nastawioną na aktywne uczestnictwo wszystkich zgromadzonych

– mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa, organizującej cykl.

Wśród pieśni, którymi będa modlić się uczestnicy najbliższego nabożeństwa znajdą się m.in. Tobie Boże wznosim pienia, Przez czyśćcowe upalenia, a także Żegnam cię mój świecie wesoły. To utwory, które z jednej strony błagają o miłosierdzie Boże dla zmarłych, a z drugiej ukazują rzeczywistość, która czeka każdego człowieka. Kontakt z takimi tekstami kultury i świadectwami żywej wiary przodków skłania do refleksji prowadzącej do chrześcijańskiej nadziei.

Widzimy coraz większe zainteresowanie tradycyjnymi pieśniami nabożnymi, co pokazuje wysoka frekwencja na nabożeństwach i koncertach z nimi związanymi. Dawne melodie, zupełnie inne od tych, które są popularne współcześnie mogą wzbudzać zainteresowanie. To pierwszy krok do głębszej lektury śpiewanego tekstu, który odnosi się do świata nadprzyrodzonego. Uczestnictwo w spotkaniach śpiewaczych to okazja do rozwoju zarówno kulturowego, jak i duchowego. Warto zapoznać się z tą wyjątkową formą modlitwy

– dodaje Mateusz Rosiak z Fundacji.

Śpiew poprowadzi Schola Cantorum Beati Vladislai, męski zespół śpiewaczy działający w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Na miejscu będą dostępne bezpłatne śpiewniki, a plik z tekstami zostanie również udostępniony w wydarzeniu na Facebooku (https://fb.me/e/8kUtfn2Mn).

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter